Sezon bitti, sokaklar hayvanlarla doldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Yaz sezonunun sona ermesinin ardından yazlıkçıların yaşadığı tatil yörelerinde sokaklar terk edilmiş hayvanlarla doldu. Sosyal medya hesaplarında Marmaris’te sadece Ekim ve Kasım ayında 50’nin üzerinde sahipsiz hayvan bulunduğu yazılı. Dernek temsilcileri “Çözüm mikroçip takmakta” dedi.

Muğla’nın özellikle yazlıkçıların yaşadığı Bodrum, Marmaris ve Fethiye civarında sokaklar terk edilmiş tasmalı hayvanlarla doldu. Sosyal medya hesaplarında Marmaris’te sadece Ekim ve Kasım ayında 50’nin üzerinde sahipsiz hayvan bulunduğu yazılı. Dernek temsilcileri “Çözüm mikroçip takmakta” dedi.

Marmaris’te hayatının 25 yılını hayvanlara adadıktan sonra ilgisizlikten yakınarak hayvanlarıyla birlikte Ula’ya yerleşen İskoç asıllı İngiliz Jeannie Thirkill, sokağa bırakılmış hayvanlar ile barınaklardaki hayvan sayısının artmasının Marmaris’te tatilini geçiren bilinçsiz yerli yazlıkçılardan kaynaklandığını belirtti. Thirkill, “Yaz aylarında Marmaris’te tatilini geçiren bazı tatilciler özellikle çocukların hevesi üzerine köpek sahibi oluyor ya da karne hediyesi olarak onlara köpek alıyor. Tatil bitince köpekleri yanlarında götürme imkanları ve evlerinin köpek bakmaya uygun olmaması nedeniyle hayvanlarını sokağa terk edip gidiyorlar. Barınaktaki birçok köpek bunlardan oluşuyor” dedi.

ÇÖZÜM, MİKROÇİP TAKMAK
Thirkill, Marmaris’teki barınaklarda, Golden Retriever, Haski, Alman Kurdu, Teriyer ve Boxer gibi çok sayıda özel cins köpeğin bulunduğunu kaydetti. Thirkill, ” Bunun çözümü için mikroçip sistemi şart. Böylelikle çip üzerinden okutarak terkedilen hayvanın sahibi bulunup geri verilmeli. Aynı zamanda da ceza kesilmeli ki örnek olsun. Böylelikle sokaklara hayvan bırakılmasının önüne geçilebileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

BARINAĞA ALIŞMALARI ÇOK ZOR OLUYOR
İngiltere Kraliyet Ailesi’nden de iki ayrı ödül Jeannie Thirkill barınağa getirilen sahipli hayvanların psikolojik olarak büyük sıkıntılar çektiğini belirterek “Sahipli bir hayvanın barınağa alışması 2-3 ayı buluyor. Biz öncelikle gelen hayvanı 10 gün boyunca sahibinin arayacağını düşünerek ayrı bir odada tutuyoruz. Bu süre sonunda hayvan ameliyatla kısırlaştırılıp aşılanıyor ve küpesi takılıyor. 1 hafta 10 günlük iyileşme sürecinin ardından da uyum sağlaması halinde diğer hayvanların yanına alınıyor” dedi.

BAKMAYACAKSANIZ HİÇ ALMAYIN
Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen son dönemde insanların istemedikleri hayvanları, ‘Nasıl olsa bunlar bakar’ düşüncesiyle bakımevi kapısına bırakmaya başladığını ifade ederek “Hayvanları, evcil hayata alıştırıp da sokağa atmayın. Onlar da can taşıyor. Şuan bakımevinde köpek, kedi, keçi ve eşek başta olmak üzere bine yakın hayvanın bakımını üstleniyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın