Çıtlık’da ne canlıya ne ölüye huzur yok

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesinde, DSİ tarafından 2017 yılında temeli atılan Çıtlık Sulama Göleti inşaatı nedeni ile kesilen on binlerce ağaca rağmen gölet yapımının durdurulması ve peşinden de aynı alanın “Endüstriyel Plantasyon Alanı” olarak ilan edilmesine MUÇEP karşı çıktı.

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesinde, DSİ tarafından 2017 yılında temeli atılan Çıtlık Sulama Göleti inşaatı nedeni ile kesilen on binlerce ağaca rağmen gölet yapımının durdurulması ve peşinden de aynı alanın “Endüstriyel Plantasyon Alanı” olarak ilan edilmesine MUÇEP karşı çıktı. Sözcü’ye özel açıklama yapan platform yetkilileri bölgenin ranta kurban edileceği korkusunu taşıdıklarını dile getirdi.

“Çıtlık’da ne canlıya ne ölüye huzur yok” diyen Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) özel açıklaması şöyle:

“Çıtlık Mahallesi bugünlerde orman tahribatı ile gündemdeki yerini koruyor. DSİ tarafından 2016’da projesi yapılan ve 2017 yılında temeli atılan Çıtlık Sulama Göleti inşaatı nedeni ile su tutma havzası içinde on binlerce ağaç kesilerek çok geniş bir alan ormansızlaştırılmıştı. Projenin yapım süresi bitmiş olmasına rağmen ağaçların kesilmesi dışında bir faaliyet yapılmıyor olması buradaki ormanın başka amaçlar için kesilmiş olabileceği sorularını akla getiriyor. Gölet inşaatı çalışmaları sırasında su tutma havzasının dışında olmasına rağmen Melmin Deresi Mezarlığı’ndaki ağaçların kesilmesinin nasıl bir izahı olabilir?”

SORULARIMIZA CEVAP ALAMIYORUZ
“Sulama Göleti Projesi’nden ayrı olarak Melmin Deresi Mezarlığı’nın hemen yanındaki yamaçtaki ormanı da endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlediği bilgisine dayanarak yaklaşık 20 hektar alanda ağaçların endüstriyel kullanım amacı ile kesilmesi planlanıyor. Bölgedeki duyarlı yurttaşlar bu projenin durdurulması için imza kampanyası düzenlemiş ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne toplu dilekçeler vermişti. Biz platform olarak konuyu yakından takip ediyoruz. Yetkili kurumlara yazılar yazarak bilgi edinmek istedik fakat hala bir cevap alamadık.”

YENİ BİR KATLİAMA İZİN VERİLMEYECEK
“Yüzlerce yılda oluşan bir orman eko-sistemini endüstriyel amaçla kesmek doğayı katletmek anlamına geliyor. Güneşe maruz bırakılan toprağın su tutma kapasitesi olumsuz etkilenir. Yüksek eğimli arazideki bitki örtüsünün kaldırılması erozyona yol açar. Orman alt bitki örtüsünün yok edilmesi bölgenin biyolojik çeşitliliğine de darbe vurur. Platform olarak yasal ve anayasal hakları kullanarak meşru yollardan yeni bir orman katliamına izin vermeyeceğiz”

Bir cevap yazın