7/24 nöbet tutar yine de yaptırmayız

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajında çevrecilerin karşı çıkmasına rağmen yıllardan bu yana yapılmak istenen Deniz Kaplumbağaları Bakım Merkezi Hastanesi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı projesi yeniden gündeme getirilince çevreciler ayaklandı. “7/24 nöbet tutar yine de yaptırmayız”

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajına, çevrecilerin karşı çıkmasına rağmen yıllardan bu yana yapılmak istenen Deniz Kaplumbağaları Bakım Merkezi Hastanesi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı projesi yeniden gündeme getirilince çevreciler ayaklandı. Çevreciler “Hastaneye değil, yerine karşıyız. 7/24 nöbet tutar yine de yaptırmayız” dediler

Hatırlanacağı gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce “İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu ve Günübirlik Alan Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması” düzenlemiş, projede bin metrekarelik kapalı alanda ameliyathane, laboratuvar, su tanklarının olduğu deniz kaplumbağaları hastanesi ile 30-40 kişilik personel ve gönüllüler için dinlenme alanı yapılacağı açıklanmış, Dalyanlı çevreciler ve İztuzu Koruma Platformu (İKUP) projeye karşı çıkmıştı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) da, İKUP’a destek verince projeye erteleme kararı verileceği açıklanmıştı. Aradan geçen zaman sonrasında projenin yeniden devreye sokulmasıyla birlikte Muğla’nın çeşitli bölgelerindeki MUÇEP üyeleri ile birlikte çok sayıda çevreci İztuzu’nda toplanarak projeye yeniden karşı çıktı.

EYLEM GİRİŞİNE GİRİŞ ÜCRETİ  
Başta 1986 yılında İztuzu Plajı’nda bir barakada yaşamaya başlayıp bölgeye otel yapılmak istendiğinde soluğu Ankara’da alarak yapımın durdurulmasını başaran Kaptan zJune adıyla tanınan İngiliz 95 yaşındaki June Haimoff olmak üzere eylemcilere CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da destek verdi. Jandarmanın kimlik kontrolü yaptığı alana plajdan yararlanmak isteyenlerden alınan 10 Liralık ücret de alınması şaşkınlık yarattı.

YERİ YANLIŞ, AMAÇ BAŞKA
6 yıl önce de yapılmak istenen projenin sivil topum kuruluşlarının baskısıyla ilgili bakanlıkça durdurulduğunu belirten İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) adına basın açıklaması yapan Murat Demirci, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile beraber hazırladığı “İztuzu Ekolojik Tasarım Yarışması” sonuçlarını yayınlayıp birinciyi bile açıkladı. Bir sonraki adım, birinci seçilen proje veya dereceye giren diğer projelerden birinin uygulamasını yapmak. Buraya yapılmak istenen, ileriye dönük yanlış bir adımdır. Her ne amaç ve “ekolojik” mimari tasarımla yapılırsa yapılsın, bu hareket kumsalda yapılaşmanın ilk adımı olacaktır ve tüm bunlar kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Proje iyi, ancak yeri hatalı. Gelin bunu İztuzu dışında yapalım” dedi.

30 YIL ÖNCE DE YAPILMAK İSTENMİŞTİ
30 yıl önce, bu kumsala yapılmak istenen otelden otel sahibinin vazgeçtiğini fakat carettaları korumakla görevli bir profesörün bundan vazgeçmediğini de sözlerine ekleyen Demirci şöyle devam etti:

“Koruma altına alınan su samurları ve Likya Kara Semenderleri için, bölgede uygun yaşam alanı bulmuş tüm kuşlar için, çevreyi korumak birinci önceliği olması gereken DEKAMER’in bundan tam 6 yıl önce de aynı hevesle buraya hastane yapma girişimi vardı ve bu, İKUP’un düzenlediği ve toplamda 50 bine yakın destekçiyle sonuçlanan imza kampanyalarının da etkisiyle durdurulmuştu. Bu, dün de akıl tutulmasıydı, şimdi de öyle. 1988’de kara tarafına yapılmak istenen otelle birlikte başlayan İztuzu’ndaki çevre hareketini hala sürdürmek zorunda kalmamız ne acı. DEKAMER’in İztuzu rüyası gerçekleşecek diye bize kabusu yaşatmalarına karşı çıkıyoruz. Hastanenin İztuzu’nda yapılması ulusal ve uluslararası kanun ve sözleşmelere aykırı. Ekosistem tahrip olacak, İztuzu Gölü kirletilecek ve bu suyun duşlarda kullanılmasıyla çevre ve halk sağlığı da tehdit altında olacaktır. Birinci derece koruma alanı olan bir kumsala bu projenin yapılmak istenmesine karşıyız”

PROJE BİLE YASAL DEĞİL
“Atık su ve katı atık yönetimi ve pek çok açıdan daha uygun bir yerde yapılması başta olmak üzere değiştirilmesini önerdiğimiz konular yarışma şartnamesinde dikkate alınmadı. Yerel halk ve STK’lar ısrarla sürece dahil edilmedi. Her ne kadar bunun “sadece bir fikir yarışması” olduğu söylense de, yarışma kurulunun dereceye giren projelerden birinin uygulanmasına karar verme yetkisi var. Yarışma, Mimarlar Odası’nca uygun bulunmuyor, çünkü diğer yarışmaların aksine, katılımcının Mimarlar Odası’na kayıtlı olma şartı aranmadı. 5 kişiden oluşan asil jürinin sadece ikisi mimar; danışman, jüri ve raportörlerden oluşan 13 kişilik yarışma heyetinin sadece dördü mimar. Yarışmada, süre aşımları, oyalamalar, sürecin duraklatılması, habersizce geri başlatılması, şartnamenin defalarca değiştirilmesi, kötü ve eksik iletişim ve yönetim konularında şikayetler var”

BU BİNA EKOLOJİK OLACAK MI?
“Bir taraftan Kaunos antik kentini UNESCO Dünya Mirasına aday yaparken, diğer taraftan Kaunos Antik Tuzlasının yer aldığı ve arkeolojik sit alanı ilan ettiğimiz İztuzu Gölü kıyısına bu binayı dikmek “ekolojik” midir? Dünyada denizden uzak konumlu bir çok denizkaplumbağası merkezi örneği varken, “merkez deniz kenarında olmalı” ısrarı “ekolojik” midir? Bu düşüncelerle, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a sesleniyoruz: Hepimiz gönüllüyüz, siyasi-maddi-ticari hedefimiz ve beklentimiz yok; sadece gelecek nesillere el değmemiş bir İztuzu bırakmak için uğraşıyoruz. 30 yıl önce otel projesi neden iptal edildiyse, binlerce Dalyanlı neden barakalarını kaldırdıysa, Dekamer binası da aynı sebeplerden dolayı İztuzu’na yapılmamalı. Bundan 100 yıl sonra “keşke” dememek için, bugünden İztuzu’nun geleceğini olumsuz etkileyecek ve yapılaşmanın kapısını açacak bu girişimi lütfen iptal edin. Projeyi İztuzu dışında, kanunlara uygun bir yerde, örneğin Dalyan’da yapalım. İztuzu’nun ekolojik tasarıma ihtiyacı yok; onu koruyan kanunlara uyalım ve rahat bırakalım yeter. Yerel halk olarak sizden bunu bekliyoruz”

Eylem herhangi bir olay çıkmadan çeşitli konuşmaların ardından sona erdi. Çevreciler işin takipçisi olacaklarını ve gerekirse yıllar önce yaptıkları 7/24 nöbete bile başlayacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın