Çevreciler direnince ağaçlar kurtuldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

 “Ağaçları inceleme” adı altında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince Milas’ın Akbelen mevkiinde kesilen 14 ağaçtan daha fazla kesilmemesi için bölge yaşayanları eyleme başlayınca kesim durduruldu.

Muğla’nın Milas İlçesi Akbelen Mevkii’nde orman kesimi yapıldığı haberini alan bölge yaşayanları bölgeye giderek kesimi durdurdu. 14 ağacın “Ağaçları inceleme” adı altında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince kesildiği ve yine ağaçların kesimine devam edileceği öğrenilince kesime izin verilmedi. Ekipler geri dönmek zorunda kaldı.

Akbelen’de ağaç kesiminin yapıldığı haberini alan bölge yaşayanları saat 15 civarında bölgeye akın etti. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyelerinin de içinde olduğu topluluk kesimi gerçekleştiren ekibe karşı çıkarak kesimin durdurulmasını istedi. Kesim başındaki yetkili olayın maden çıkarmak için bir kesim olmadığı, Orman Bölge Müdürlüğünce yapılacak ağaç inceleme amacıyla kesildiğini ve kesilenlerin de müdürlüğe götürülerek inceleneceğini belirtmesi üzerine karşılıklı şu diyalog yaşandı.

BİZ BİRAZ DAHA KESMEK ZORUNDAYIZ

Yetkili: “Bu kesim olayı maden için değil. Biz Orman görevlileriyiz ve kesimler buradaki ağaçların durumlarının incelenmesi amacıyla kesiliyor. Şu an için 14 tane kestik ve biraz daha kesmemiz gerekiyor.”

Çevreci: “Aslına bakarsanız kestiğiniz 14 ağaçtan çok sayıda bilgi çıkar. Bu 14’ü alıp diğerlerini kesmeyin. Yetişemedik, zamanında gelsek onları da kestirmezdik. Kesim ihalesine çıkana kadar beklemenizi istiyoruz. Orman yasasında sosyal olarak sorunlu alan tanımı var. Orman köylüsü bu kesime karşı çıkıyor. Bu yasa gereği de zaten kesmeniz mümkün değil. Daha fazla kesmeyin biz de siz de üzülmeyelim”

KESİMİ DURDURMAK ELİMDE DEĞİL

Yetkili: “Kesimi durdurmak benim elimde değil. Kurumca alınacak bir karar ile ancak kesimi durdurabiliriz. Deneme ağaçlarını kesip örneklerini almam zorunlu. Ağaçların durumunu öğrenmek zorundayız. Bunun için siz de yardımcı olun. Diğer kesim aşamasında sizin vereceğiniz dilekçenizi değerlendiririz. Bu inceleme için aslında 14 ağaçtan çok daha fazlasını kesmek zorundayız ama sizin için biraz daha azaltarak kesebiliriz”

Çevreci: “Rica ediyoruz arayın bir yerleri gerçekten birbirimizi üzmeyelim”

Sonuç olarak yetkili ile müdürlük arasındaki telefon trafiğinden sonra kesim ekipleri olay yerinden ayrılmak zorunda kaldı. Çevreciler ise kendilerinin dağılmasından sonra olması muhtemel bir kesimi engellemek için bölgede nöbet tutmayı kararlaştırdı.

BURASI 60 HEKTAR’DA ORMAN KESİM ALANI

MUÇEP sariipekhaber.com’a yaptıkları özel açıklamada “Söz konusu alan daha önce maden sahası içine alınmış ve yaklaşık 60 hektar orman alanında ağaçlar kesilmek üzere işaretlenmişti. Konuya dikkat çekmek için MUÇEP 20 Eylül’de İklim Grevi ekinliğini bu alanda gerçekleştirmişti.  Etkinlikte ormana komşu köylerin köylüleri ormanı kestirmek istemediklerini çok net ifade etmişler ve ne pahasına olursa olsun ormanı koruyacaklarını kararlı bir şekilde ortaya koymuşlardı. Bugün orman yetkililerinin başlattığı kesim faaliyetine köylüler hızla müdahale ederek ilerlemeden durdurdular. Köylüler şimdi dilekçeler vererek kesim işleminin tamamen iptalini istiyorlar” denildi.

Bir cevap yazın