Ula Belediye Başkanına “Kent Konseyi” suçlaması

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi Ula Belediyesi’nin yerel seçim öncesinde verdiği sözlerin hala yerine getirilmemesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Muğla Çevre Platformu(MUÇEP) 2019 yerel seçimi öncesinde Muğla Büyükşehir ve ilçe belediyelerine yönelik olarak yayınladığı yerel seçim bildirgesine uymadığı gerekçesiyle seçimi kazanan Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya’yı uyaran bir açıklama yaptı.

Açıklamada MUÇEP’in Gökova Meclisi Ula Belediye Başkan adayları ile görüşmeler yaparak Ula’da katılımcı belediye yönetim araçlarının oluşturulması, kent konseyi kurulması ve 2011 yılında Uluslararası Yavaşkentler Birliği’ne (Cittaslow) katılan Akyaka’da bir türlü hayata geçirilemeyen yavaşkent planlarına dair sözler almıştı. Seçimin üzerinden aylar geçmesine rağmen seçimi kazanan İsmail Akkaya’nın bu yönde tek bir adım atmadığı hatırlatılarak şu açıklama yapıldı:

GECİKEN ULA KENT KONSEYİ, HIZLANAN AKYAKA

“İşletildiği koşulda halkın yerel yönetime katılım ve denetleme aracı olması beklenen Ula Kent Konseyi, seçimlerden sonraki ikinci ayın sonunda kurulması yasal bir zorunluluk olduğu halde, aradan yedi ay geçmiş olmasına rağmen halen kurulmamıştır.

Oysa MUÇEP Gökova Meclisi olarak, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Ula Belediye Başkan adaylarıyla katılımcı yerel yönetim talebi ile görüşmeler yapmıştık. Yaptığımız görüşmelerde, yönlendirdiğimiz bu sorulara  Ula Belediye Başkanı sn. İsmail Akkaya; ‘Ula Kent Konseyi’nin şimdiye kadar kurulmamış olması önceki yönetimlerin eksikliği’ olduğunu ve ‘Kent Konseyi ve Mahalle Meclislerinin kurulmasını sağlayacağını’ söylemişti. Bu henüz olmadı.”

YAVAŞKENT STATÜSÜ NE OLDU?

“Dünyadaki 252 kentin arasına girerek, 2011 yılında Yavaşkent (Cittaslow) ilan edilen Akyaka’nın Yavaşkent statüsünü aynen devam ettireceğinin sözü verilerek ‘Eylem planlarını sivil toplum örgütlerinin katılımı ile birlikte oluşturacağız’ sözü verilmişti. Hiçbir hareket olmadı. Stratejik planların ve eylem planlarının oluşturulmasında, tasarımdan uygulamaya ortak hareket edilmesi, bunun için birlikte hareketin araçları olacak Akyaka Yavaşkent Yönlendirme Komitesi ve Ula Kent Konseyi’nin eş zamanlı olarak acilen kurulup işlerlik kazandırılmasına öncelik verilmesi hususunu hatırlatarak, daha fazla gecikmeden harekete geçilmesini talep ettik.”

TAMAM TAMAM DEYİP BİR ŞEY YAPILMADI

“Yerel seçimlerin ardından yeni yönetimin işleri devir alıp, çalışmaya başlaması için gereksinim duyacağı makul bir süre geçtikten sonra, MUÇEP Gökova meclisi olarak Ula Belediye Başkanı ve diğer yetkililerle görüşme yaptık. Görüşmede, belediye başkanı ve görevlendirdiği yetkililer iki konuya da işlevsellik kazandıracak adım atmadı.

Kadın Azmağı, orman, dağ, ova ve denizin bir arada olduğu bu zengin doğanın mahremiyet ve çeşitliliğinin korunması temel amacımız, birinci hedefimizdir.

Akyaka’da, yaşam kalitesinin düşürülmeden, her koşulda aksamadan sürekliliğinin sağlandığı, -sakinleri, ziyaretçileri ve yöneticileri ile birlikte- taahhüt edilen yavaşkent kriterlerine saygılı ve uyumlu bir yaşam ve yönetim kültürünün oluşturulması için, gerekli adımların -daha fazla geciktirilmeden- atılması konusunda ısrarcıyız.”

Bir cevap yazın