Turizm Bakanına Kissebükü ile ilgili soru önergesi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un otel şirketine Bodrum Kissebükü Koyu’nda 25 dönüm alan için ek inşaat izni verildiğini ileri sürerek, konuyu TBMM’ye taşıdı.

 CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bir tur şirketinin sahibiyken, otel yapmak amacıyla Kissebükü’nde satın aldığı 95 dönümlük araziye ek olarak bitişik konumdaki 25 dönümü daha aldığı ortaya çıktığını söyledi. Alban “Sayın bakanın bakir koyların imara açılmaması için mücadele etmesi gereken bir kişi olmasına rağmen Kissebükü’ndeki otel yatırımından vazgeçmesi beklenirken, bitişik konumdaki 25 dönümü daha alması talanın diğer bir adıdır” dedi.

Konuyu TBMM’ye taşıyan Mürsel Alban, Bakan Ersoy’un cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

“Kültür ve Turizm Bakanı olarak göreve başlamadan önce, adı geçen bölge ile ilgili yatırımlarınız hakkında, çok da içimize sinmiyor bu güzel doğa parçasına yatırım yapmak ama 5 milyon dolar para yatırdık, bakanlık geri verse vazgeçeriz şeklinde bir söyleminiz olmuş mudur?” diyerek şöyle devam etti:

YETKİ SİZDE, ONAYI GERİ ALIN

“Şu an konuyla ilgili olarak en yetkili kişi konumunda bulunduğunuza göre, yatırdığınız parayı geri alarak, bu koyun talan edilmesinden vazgeçmenizin önünde ne gibi engeller vardır?

Neden yatırımdan vazgeçmek yerine, bitişik konumdaki 25 dönümü de yatırıma dahil ederek, talanı katlatarak büyütüyorsunuz?

Yapılan imar değişikliği sonucu güzelim doğa parçasının talanı ile ilgili bakanlık koltuğunu kullanarak, şirketinizin yatırımlarını büyüttüğünüz konusunda öne sürülen iddialar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Şirketinizin bu yatırımlarla büyümesi, Türkiye turizminin büyümesi anlamına mı gelmektedir?

Bu tür bakir koyların ve buna benzer yerlerin talanına devam mı edeceksiniz, yoksa bu yatırımdan vazgeçerek örnek bir davranış sergileyip, talana dur mu diyeceksiniz?”

Bir cevap yazın