Marmaris’te Cumhuriyet tapuları iptal ediliyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’in Hisarönü, Karacasöğüt ve Çamlı mahallelerinde evveliyatı Mihrişah Valide Sultan Vakfına dayanan arazilerle ilgili yarım asırdan fazla süren dava sonunda tapularına kavuşan köylülerin tapuları iptal edilmeye başlandı. Köylüler ayakta. Cumhurbaşkanlığı köşkü ile Okluk Koyundaki tapuların da iptali söz konusu.

Muğla’nın büyük şehir olmadan önce Marmaris İlçesinin köyleri olan Hisarönü, Karacasöğüt ve Çamlı mahallelerinde evveliyatı Mihrişah Valide Sultan Vakfına dayanan arazilerle ilgili yarım asırdan fazla süren davalar sonunda tapularına kavuşan köylülerin tapuları iptal edilmeye başlandı. Cumhurbaşkanlığı Köşkü ile Okluk Koyundaki tapuların da iptali söz konusu. Köylüler ayakta.

Marmaris Hisarönü’nde köylülerle Mihrişah Sultan Vakfı mirasçıları olan Şerefli Ailesi ve ortağı Metin Kaya Çağlayan arasında yıllardır süregelen, kamuoyunda, ‘Hisarönü Davası’ olarak bilinen davalar silsilesi 1968’de kadastro çalışmalarının ardından iki yıl sonra başladı. Kadastro çalışmalarında, 168 adet parselin çalışması tamamlanıp 800’e yakın ailenin tapu almaya hak kazanmasından sonra Şerefli Ailesi’yle köylüler arasında anlaşmazlık çıkmış, kadastro çalışmaları durdurulmuştu.

Karşılıklı davalar sürerken, mahkemeler, köylü Ali Çetin’le Şerefli Ailesi arasındaki dava dosyasını ‘pilot’ seçmişti. Dava, 2001’de Ali Çetin lehine sonuçlanınca tapular sahiplerine dağıtılmıştı. (Hatta bu dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmiş; AİHM Şerefli Ailesinin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini kabul ederek Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etmişti.) Köylülerin, diğer parseller için de kadastro çalışması yapılması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurular sonunda 2005’te bölgede yeniden kadastro çalışması başlatıldı. 2009 yılında 1061 köylü tapularına kavuşmuştu. Bu arada Kadastrosuna itiraz edildiği için davası devam eden 1179 parselin sahibi davalar sonuçlanmadığı için tapularını alamadı.

YANYANA İKİ PARSELDEN BİRİSİNİN TAPUSU İPTAL

Gelinen noktada; ormanlık (2A) ile ormanlık vasfını yetirmiş (2B) alanların belirlenerek güncelleme yapılacağı için tapuların ada ve parsel numaralarının değişeceği ve bununla ilgili ne yapılmasını içeren bir yazı muhtarlık ilan panosuna asılarak duyuru yapıldı. Mahalle sakinleri güncelleme yapılan yeni tapularını almaya gittiğinde bazı tapuların iptal edildiğini duyunca şaşkına uğradı. Karacasöğüt yaşayanlarından 20-25 kişilik bir grup Sözcü’ye açıklamalarda bulundu.

CUMHURİYET TAPULARI YOK SAYILIYOR

Bölge yaşayanları adına konuşan Karacasöğüt Muhtarı Mehmet Yaman, “Elimizde Cumhuriyet tapusu var. Arkadaşlarımız tapuların neden verilmediğinin gerekçeli kararını bekliyoruz. Bunu aldıktan sonra yasal haklarımızı arayacağız. Zaten bu dava yıllar önce Yargıtay’da bozularak köylünün lehine çıkmıştı. Bunun üzerine tapularımızı almıştık. Şimdi ne oldu da bu tekrar gündeme getirilerek Şerefli ailesi adına tapularımızı elimizden alıyorlar? İşin en ilginç yanı ise kararı veren kişi konunun uzmanı kadastro hakimi olması gerekirken ceza hakimi böyle bir kararın altına imza atıyor. Kısaca söylemek gerekirse aslında olmayan bir devletin tapusunu, var olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusuna üstün kılarak Cumhuriyet tapuları elimizden alınıyor” dedi.  

BURADA İNGİLİZLER YAŞAMIŞ

Muhtar Yaman şöyle devam etti:

“Savaş yıllarından önce burada İngilizler yaşamış. Dedelerimiz onlara para ödeyerek bu arazileri almışlar. Gelin ben size burada İngilizlerin yaşadığını ispat eden mezar taşlarını göstereyim. Bu bölgede bir tane ağanın mezarını göstersinler bakalım. O ağalar burada yaşamış mı ki buraların sahibi olsun. Adam burada oturmadan kendisi kalkıp ‘Sakar Tepesi’nden Datça Tepesine kadar arazi benim’ diyebiliyor. Böyle bir kanun olabilir mi? Burada yaşayan insanları yok sayıyorlar. Dedelerim ekip biçmiş, nesillerimiz burada yaşamış”

İSKELELER BOŞALTILIYOR

Bölge yaşayanlarından Semra D. “Karacasöğüt’te deniz kenarındaki sitenin bir bölümünün tapusu iptal edildi. Aramızda bir sokak kadar mesafe olan arkadaşım tapusunu aldı, bizimki iptal oldu. Bizce burada başka bir projenin ayağı var gibi geliyor bize. Çünkü burada tekne bağlama yeri olan iskelelerle ilgili 2017’de verilen bir kararla 2020’de uygulanmak üzere iskeleler boşaltılmaya başlandı. Tamir ve onarım yapacağız adı altında sözleşmeleri olanların paralarını iade edip sözleşmelerini iptal ediyorlar” diye konuştu.

KÖYLÜLERİN İCARCI  (KİRACI) OLDUKLARI İDDİASI

Öte yandan geçen yıl vefat eden Şerefli Ailesi’nin ortağı Metin Kaya Çağlayan’ın 7 yıl önce avukatlığını yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir avukat ise iptal konusuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Evveliyatı Mihrişah Valide Sultan Vakfına dayanan bu tapular, Atatürk döneminde çıkarılan Vakıflar Kanunu gereğince, bedeli mukabili kiracılarına devredilmiş ve esasen Cumhuriyet Tapuları bulunmaktadır. 

Gelinen noktada, Yerel Mahkeme, devam eden davalarda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararına atıfta bulunarak; köylülerin icarcı  (kiracı) olduklarını ve sahipli arazileri kullandıklarını, haksız olduklarını gerekçe göstererek Şerefli Ailesi adına tapulama kararları vermeye başladı.  

Bir yanda mahkeme kararıyla tapu alan köylüler ve diğer yanda, yine mahkeme kararıyla tapu alan Şerefli Ailesi var. Şerefli Ailesi, şimdi bu kararların kesinleşmesini müteakip, önceden verilen tapuların iptali için yüzlerce dava daha açmaya hazırlanıyor”

İŞİN İÇİNDE CUMHURBAŞKANLIĞI KONUTU DA VAR

“Bu arada, Şerefli Ailesinin Anayasa Mahkemesinde bekleyen davaları da var. Davaların yarım asırdan fazla sürmesi; farklı kararlar verilmiş olması hukuk garabeti. Davalara konu araziler yaklaşık 9 bin dönüm miktarında. Bu araziler içinde, Cumhurbaşkanlığı köşkü ve Okluk Koyu da bulunuyor. Bildiğimiz kadarıyla köşkün rahmetli Turgut Özal döneminde yapılan küçük alanın tapusu bulunuyor. Buna göre geriye kalan alanı Şerefli ailesi isteyebilir.”

Bir cevap yazın