Marmaris’in Ekim ayı kaybı 35 bin kişi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Suriye Barış Pınarı Harekatının Arap turist açısından düşük sezon olması nedeniyle etkilenmediği Marmaris’teki Ekim ayı kaybının Thomas Cook’un batmasıyla beklenenden fazla 35 bin kişiye ulaştığı ortaya çıktı.

 İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının Marmaris için Ekim ayında yaratacağı büyük sıkıntının beklenenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, 25 bin kişilik kayıp beklentisinin 35 binlere çıktığını söyledi. Bülbüloğlu Suriye Barış Pınarı Harekatının Arap turist açısından düşük sezon olması nedeniyle etkilenmediğini de sözlerine ekledi.

GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu Sözcü’ye özel olarak konuşarak çok sayıda turizmcinin otelini kapattığını ve bu sene kışın turizmci açısından çok sıkıntılı geçeceğini söyledi. İlk olarak henüz sıcaklığını koruyan Suriye Barış Pınarı Harekatının Arap turist açısından düşük sezon olması nedeniyle etkilenmediğini de sözlerine ekleyen Bülbüloğlu şunları söyledi:

ARAPLAR İÇİN DÜŞÜK SEZONDAYIZ
“Önümüzdeki günler ne gösterecek bilmiyoruz. Sezon sonuna yaklaştığımız şu günlerde rezervasyonlar da durmuş vaziyette. Fakat Suriye harekatı tabii ki turizm açısından etkili ama öyle bizim bölgemiz için etkili olduğu söylenemez. Bu harekat özellikle Almanya ve İskandinav ülkeleri başta olmak üzere tüm Avrupa’da birinci haber olarak çıkıyor. Tek şansımız Araplar için satış dönemi olmaması. Bu nedenle de etkisi yok gibi bir şey. Önümüzdeki sezona kadar bu durum unutulur diye düşünüyorum.

Bizim bölgemize İsrail üzerinden Filistin ve Lübnan ağırlıklı olmak üzere biraz Iraklı geliyor. Ama onların da gelir düzeyi orta seviyede olanlar olduğundan fazla etkisi olmadı. Zaten oralara göre en düşük sezondayız”

THOMAS COOK PERİŞAN ETTİ
“Thomas Cook’un etkisi çok büyük. En ağır Ekim ayını yaşadık. Ağustos ve Eylül aylarındaki emeklerimiz, alın terimiz kış dönemleri içindi. Para kazanacağız diye çabaladık. Geçen bütün kış para kazanacağız diye hazırlandık. Yaz gelince de yedirdik, içirdik ve beklediğimiz paraları kazanamadık. Birçok otel kapattı. 2020 için epeyce borçlanan arkadaşlarımız var”

YENİ OPERATÖRLER NİTELİKLİ OTEL PEŞİNDE
“Thomas Cook’un bitişinin ardından birkaç tane İngiliz tur operatörü bölgemize girerek sıkıntımızı biraz olsun boşluğu doldurmaya çalışıyorlar. Ama bu nereye kadar? Kısmen desek daha yerinde olacak. Bir iki sene içinde ancak oturur diye düşünüyoruz. Şu anda bu İngiliz operatörler bölgemizdeki nitelikli oteller ile kontrat yapmaya çalışıyorlar. Türkiye İngiliz tur operatörlerinin en çok para kazandığı destinasyon. Bu nedenle de neredeyse birbirleriyle yarış içindeler. Ama dediğim gibi bu kontratlar nitelikli otellerle yapılıyor. Kendini yenileyemeyen orta halli otellerin işi çok çok zor. Bu nedenle onlara dönüp bakan bile yok. Zaten onlar şu anda çok para kaybetmiş durumda”

EKONOMİK AÇIDAN ÇOK SIKINTILI KIŞ GEÇİRECEĞİZ
“23 Eylül’den sonra Thomas Cook olarak ülkemize giriş olmadı. Bölge olarak Ekim ayında para kazandığımız dönemdi. Bu olmadığı gibi giderlerimiz devam etti. Bu nedenle kış için gereken maddi birikimler tam olarak yapılamadığından zorlu bir kış geçecek gibi gözüküyor. Marmaris’te kayıp aslında 40 bin kişiden fazla ama diğer şartlarla, yani düşük rakamlarla bilet bularak gelenler sayesinde biraz aşağı indi ama yine 30-35 bin kaybımız var.

Thomas Cook ülkeye 2 milyon misafir getiriyor. Bunun 900 bini Dalaman’a geriye kalanı ağırlıklı Antalya olmak üzere diğer bölgelere getiriyordu. Ülke genelinde 200-300 bin civarında kaybımız oldu.”

Bir cevap yazın