Dağdelen “Beni başkanlar yordu”

Haberi paylaşın

Dalaman ve Ortaca Belediye Başkanlarını hayvan barınağına ilgisizlikle suçlayan Hayvan Dostları Derneği Başkanı (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen sosyal medya hesabından her iki başkana da veryansın etti.

Muğla’nın Dalaman İlçesinde 14 yıldan bu yana sokak hayvanlarına kol kanat geren Hayvan Dostları Derneği Başkanı (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen yeni göreve gelen Ortaca ve Dalaman Belediye Başkanlarına sosyal medya hesabından seslenerek “İlgisizlikle” suçladı. Dağdelen “Sizlere hayvan sevgisi ve görevlerinizi anlatmaktan bıktım usandım ve artık yoruldum. 600 köpeği her an salabilirim” dedi.

Dağdelen’in kahır dolu yazısı şöyle:

“Merhaba arkadaşlar.

Dalaman’ın havasından mı suyundan mı ne hikmetse her gelen belediye başkanı HAYDOS bakım evine sarıyor. Her gelen başkan önce gaza gelip mışlar ve muşlarla hareket eder. Akıl veren çok olur vs. vs. hep bilindik hikaye.

Etrafında bir sürü ‘Başkanım, başkanım’ diye dolanan insanlardan şımarırlar.

Çok yoruldum artık, şu Türkiye de batmış bir derneği bu hale getirmek için kaç kişi arsasını, takılarını, dairesi sattı? Ben yaptım, pişman değilim ama bu vicdansızlar rahat köpek yok etmek için 15 yıllık tam teşekküllü bakım evini batırmayı başardılar. HAYDOS’da sadece röntgen eksik, onun dışında her şeyi aldık ve bedava Ortaca ile Dalaman belediyelerinin kullanımına sunduk.

2005 yılında Türkiye’ye geldiğimde hem Dalaman hem Ortaca ne 5199 sayılı yasayı biliyorlardı ne de rehabilite merkezleri vardı. Hatta veteriner bile yoktu. Tek yaptıkları iş toplayıp ilçe dışına veya dağlara atmaktı, ya da zehirle yok etmekti”

HERŞEYİ SATIP HAYVANLARA HARCADIM

“Amansız bir yola düşerek her şeyimi satıp HAYDOS bakım evini kurarak bedava Dalaman ve Ortaca’ya sundum. Tek yapmaları gereken şey doğru dürüst elaman sağlamak ve asgari ihtiyaçları gidermekti. . Hoş onu bile yapmadılar ama senelerdir bir şekilde beraber çalıştık ve 7-8 bin köpek kısırlaştırdık. 10 yıldan fazla ormanda yüzlerce hayvanlar birlikte yaşıyorum. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Son seçimlerden sonra hem Ortaca hem de Dalaman başkanları değişti. Ortaca on yıl AKP/MHP oldu, Dalaman ise AKP oldu. Zaten partinin önemi de yok. Seçimler geçince yeni başkanlar inanılmaz hayvan yok etmeye başladılar yada toplatmaya. Nedeni ise yumurta yedi, tavuk yedi, apartmana girdi, kaşınıyor, kuduz olmuş, çiçekleri bozuyor, çocuk kovaladı, saldırdı, ısırdı vs. vs.”

OY KAYGISI ÖN PLANDA OLDU

“Bu köpekleri senelerdir ve seçim zamanında giden başkanlar, oy kaygısından, seçimi kazananlar da, söz verdikleri seçmenlere yaranmak için toplattılar. Bu arada uzun zamandır barınakta çalışan elamanları dağıtmayı ihmal etmediler. An itibarı ile HAYDOS da 600 kadar köpek, 140 kadar kedi, 2 keçi, 2 koyun ve 10 tane eşek var. Bunların yarısı engelli. Geri kalanları ise sokaklarda saydığım nedenlerden dolayı istenmeyenler. Bu hayvanların tamamı HAYDOS tarafından rehabilite edildi.

Seçimden sonra yeni gelen başkanlar, ben daha fazla köpek toplamaya karşı çıkınca bana tavır aldılar. Çünkü köpekleri rahatça yok edemiyorlar. Ben direnince, biz kendimiz barınak açacağız dediler. Ortaca açtı, hurda yığını, gün yüzü görmeyen köpekler ve Ortaca sokaklarında her gün senelerdir yaşayan yok olan, buharlaşan köpekler. Aynı şeyi Dalaman başlatıyor, elamanları çektiler, kendileri barınak açacakmış. Ee topladığınız bunca hayvan ne olacak? Bunlar ne yiyecek, öleni kim gömecek, temizliğini, yemeğini, suyunu kim verecek? Aslında konu ne biliyor musunuz rahat rahat kedi köpek yok edememek. Çünkü HAYDOS’un kapısında içeride video ve fotoğraf çekmek serbesttir yazılı”

YARIN SABAH NE YAPACAĞIMI GERÇEKTEN BİLMİYORUM

“Yarın sabah kalkınca ne yapacağım bilmiyorum ama kapıları açmak zorundayım. Onca hayvanı tel örgü arkasına kendi pisliği içinde bırakamam. En azından Dalaman çayın etrafında serbest olurlar, boş gezerler, su içerler, zaten sağ elim haftalardır köpek ısırdığı için kırık ve iyileşmedi. Lütfen bir şeyler yapalım ayrıca ben 55 yaşındayım eski gücüm yok. Yıllarca savaştım ve Dalaman’ın mama Ortaca’nın ise ilaç almasını sağladım. Şimdi Dalaman eski borçlarını bile ödemiyor. Neredeyse 1 aylık mamam kaldı. Tüm paramı zamanında buraya yatırdım. Artık yatıracak param kalmadı. İhbar olunca yine gidiyorum mecbur. Haber gelince görmezden gelemiyorum. Bu şekilde ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

75’lik delikanlı Yunanistan’da parmak ısırttı

Haberi paylaşınTweetYunanistan’ın Kalimnos Adasında 4-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen “Kalimnos Kaya Tırmanış Festivaline katılan 75 yaşındaki Türk dağcı Ümit Çolakoğlu 65 metreyi 47 dakikada tırmanarak büyük beğeni kazandı. Komşu Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki 12 adasından birisi olan Kalimnos Adasında 4-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen “Kalimnos Kaya Tırmanış Festivaline katılan 75 yaşındaki […]