Kömür ölüm çukurlarına hayır

Haber
Haberi paylaşın

Küresel İklim Grevi Haftası’nda Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri Yatağan’a bağlı Turgut Mahallesi’nde, doğa ve iklim katili kömür çukurunun dibinden yetkililere seslenerek buradaki doğa katliamının boyutlarına dikkat çektiler.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Küresel İklim Grevi Haftası’nda Yatağan’a bağlı Turgut Mahallesi’nde, doğa ve iklim katili kömür çukurunun dibinden dikkat çekmek için yetkililere seslenerek “Doğa katliamı durdurulsun” dediler.

Etkinliğe Turgut ve Karacahisar sakinleri ile Gökova, Milas, Bodrum, Datça ve Menteşe’den de katılanların yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ile CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ve Burak Erbay da destek verdi. Praksis Müzik Grubu’nun konser verdiği alanda çok sayıda jandarma ve maden şirketi görevlilerinin önlemler aldığı gözlendi.

Etkinliğin açılışında MUÇEP Eşsözcüsü Serdar Denktaş, ilk etkinliklerini üç gün önce Milas’ta Karacahisar- İkizköy- Çamköy arasında kömür sahası ilan edilerek kesilecek 60 hektarlık ormanda yaparak kömür ve termik belasına dikkat çektiklerini söyledi.

İKİNCİ ETKİNLİK KÖMÜR ÇUKURUNDA
Denktaş “Şirketin bir gün önce maden faaliyetlerinin neden olduğu utanç verici ve rahatsız edici görüntüsünü örtmek için etkinliğin yapılacağı alanla ocak arasındaki sınıra branda gererek perdeleme yaptı. Biz de bu girişim karşısında madenin o çirkin görüntülerini büyük boyutlu afişler haline getirerek etkinlik alanında sergilemeye karar verdik” dedi.

ENGELLEMEYE RAĞMEN BASIN AÇIKLAMASI
Maden sahasına karşı yapılmak istenen basın açıklamasına maden görevlileri özel mülkiyet olduğu gerekçesiyle izin vermek istememesine alandaki “Arkeolojik kazı alanı, izinsiz girilmez” tabelaları gösterilerek “Burası kamusal alan” denilerek açıklama gerçekleştirildi.

Açıklamayı okuyan İstem Akkoyunlu, Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin kurulduğundan beri neden olduğu hava kirliliğinin çok sayıda erken ölüme, ekolojik ve sosyolojik tahribatlara yol açtığına ve iklim krizine katkılarına dikkat çekti. Açıklamanın son bölümünde Muğla Çevre Platformu’nun taleplerini şu cümlelerle yer aldı:

ÖLÜM ÇUKURLARI KAPATILSIN
“Bu ölüm çukurlarının daha fazla büyümesine izin vermeyin, şu ana kadar açılmış olanları rehabilite edin. Çağdışı teknolojilerle işlettiğiniz ve iklim krizinin baş sorumlusu olan kömürlü termik santrallerden derhal vaz geçin. Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerini ve onlara kömür sağlayan maden ocaklarını kapatın. Küresel iklim krizine daha fazla katkıda bulunmayın, enerji verimliliğini ve doğa dostu enerji üretimini temel alan politikalar geliştirin ve uygulayın. Zeytinliklerimizi, köylerimizi, ormanlarımızı rahat bırakın.

Muğla’mızı kömür ve termik santral belasından kurtarana kadar, “Kömürsüz Muğla” hedefimize ulaşana kadar mücadele edeceğiz.”

Bölge yaşayanlarından Tayyibe Demirel, 94 yaşındaki Hüsnü Güvençler, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve Burak Erbay konuşarak birlikte hareket edeceklerini söylediler.

TEKMEYE KAFA
Praksis Grubu konsere başlamadan grup adına konuşan Serdar Türkmen, Muğla’nın kömür belasından kurtulması ve cennet kalması için verilen mücadeleyi desteklemek için burada olduklarını, ekoloji mücadelesi verilen her yerde benzer güçlüklerin yaşandığını, ancak örgütlü ve haklı mücadelenin sonunda mutlaka kazanacağına inandıklarını söyledi. Grup yeni çıkan albümleri “Tekmeye Kafa” dan da  parçalar çaldılar ve  Soma’dan Kazdağlarına, Cerattepe’den, Hasankeyf’e,  yurdumuzun her yerinde  doğa ve hak  için direnenlere selam gönderdiler.

Bir cevap yazın