Eğlenceye evet, gürültü ve tacize hayır

Haber
Haberi paylaşın

Turizm Haftası için Çin ve İngiltere seyahatlerinden yeni dönen Marmaris Belediye Başkanı ve turizmci Mehmet Oktay “Herkesin ortak şikayeti, Sözlü taciz ve gürültü kirliliği” dedi.

Turizm Haftası öncesinde İngiltere ve Çin’de değişik şehirlerde turizm ile ilgili görüşmeler yapan Muğla’nın Marmaris İlçe Belediye Başkanı ve aynı zamanda turizmci olan Mehmet Oktay “Kendi ayağımıza sıkmaktan artık vazgeçmeli ve çok ciddi çalışmalar yapmalıyız” dedi. Oktay bu senenin beklenenden çok daha iyi geçtiğini de belirterek şunları söyledi:

“Turizm sezonu bu sene güzel geçti. Şu anda bile doluluk yüzde 90’larda. Tek sıkıntı Thomas Cook olayı. Ekim ayında Marmaris’te 25 bin rezervasyon iptali oldu. İngiltere’ye gidiş nedenimiz bu duyumları çok önceden almamızdan kaynaklandı. Ne yapabiliriz diye fikir alış verişlerinde bulunduk. Sezonu uzatmak için ne yapabiliriz diye araştırdık. Uçuşların Nisan ayı başında yapılması için ortak karar aldık. Bu Thomas Cook olayını biraz daha hafifletebilir” dedi.

ÇİN’DEN BEKLENTİMİZ BÜYÜK
Oktay şöyle devam etti: “Çin’de de birkaç şehirde turizm yetkilileriyle bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunduk. Düşük sezonda buralardan turist getirmeyi amaçlıyoruz. Avrupalı bir turist ortalama 670 dolar harcarken Çinliler kişi başı 3 bin dolara kadar harcama yapıyor.  Ekim 15’den sonra uçak koydurmaya çalışıyoruz. Çünkü girişimlerimiz çok iyi geçti”

ŞİKAYETLER ORTAK
“Hem İngiliz ve hem de Çinli turizm yetkililerinin ülkemizde yaşanan şikayetleri bire bir aynıydı. Her iki ülke turistleri de sokak ve caddelerde rahatsız edildiğini şikayet ediyor. Sözlü tacizden aşırı rahatsızlar. Belki eskisi gibi kollarından çekilip restoranlara sokulmuyorlar ama sıkı kontrollerimize rağmen hala sözlü tacizi bırakmadık. Bundan kesinlikle vazgeçmek zorundayız. Yoldan geçene empati yapmalıyız. Yine bir diğer şikayetler arasında eğlencelerimizin çok gürültülü olduğu şeklinde. Tamam, tabii ki eğlence olmalı ama gürültüye hayır. Biz işin tadını kaçırıyoruz”

Bir cevap yazın