Don’t Just Book İt, Thomas Cook İt, Bir Dönemin Sonu

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

Operatörlerin AB Pazarındaki rakiplerinin pazar paylarını satın alarak, dikey büyüme yöntemlerini hayata geçirmeleri, günümüzden 20 yıl öncesine uzanıyor.

Almanya’da orta gelir grubundaki tüketicilerin tercih ettikleri zincir mağazalar arasında çok önemli bir yeri olan Neckermann’ın, dünyanın ilk turizm şirketi Thomas Cook’u satın almasının ardından ortaya çıkan gelişmelere geriye dönüp bakıldığında, bugün çok hatalı oldukları anlaşılan uygulamalarla karşılaşılıyor. 

Aynı dönemde Alman Turizm  Çevrelerinde başlayan, üst yönetimde gençlere görev verme eğilimi Thomas Cook’u da etkisi altına almıştı. 

Bu akımın etkisiyle şirketin başına getirilen genç yönetici Pichler’in ilk işi grup bünyesindeki; Havayolu Condor’un, Kreutzer, Terramar,Air Marin, Bucher, Öger gibi tur operatörlerinin adlarını değiştirerek, Thomas Cook ismini bu pazarda markalaştırmak oldu. Bu hamlesinin, şirkete 2011-2003 yılları arasında yüklediği zararın miktarı yılda 123 mio Euro’ya ulaşıyordu.

Pichler Alman Pazarındaki en büyük rakibi TUİ’nin 2001 yılında İngiltere kökenli operatör  Thomsonu alması üzerine, Thomas Cook ‘un %50.1 oranındaki hissesine astronomik rakamlar ödedi.

Ayrıca 200 milyon Euro bütçe ayırılarak, Belçika ve Almanya’daki uçakların boyanması, bu ülkelerdeki seyahat acenteleri ofislerinin tabela ve dekorasyonlarının değiştirilmesi de beklenen  potansiyeli getiremedi. 

Süreç içinde özellikle ABD pazarında çalışmaya başlayan arama motorlarının başarılı olmaları, T.Cook’u  “Traveltaintment” adını verdikleri yeni arama motoru projesini hayata geçirmeye itti. 

Beklenen rezervasyon akışının sağlanamayışı üzerine, bu arama motoru Doğu Alman kökenli Topograf Ralf Usbeck’e  çok düşük bedelle satıldı. 

Anlaşılan genç yönetici kuşağı Dünyadaki gelişmeleri okuyamıyordu.

Oysa aynı dönemde Almanya’da 11000 Seyahat Acentesinden, 9500’ ünün, Web üzerinden arama motorlarına erişerek, 50 milisaniye süresinde 9,5 milyar paket içinden, istenilen tarih ve fiyat aralıklarına göre  sonuç  almaları , pazarda değişim rüzgarları esmeye başladığını gösteriyordu. 

Klasik toptancı anlayış yerle bir olmak üzereydi.

Pichlerin başarısızlıkları sürünce, genç yönetici görevden alınarak yerine Manny Fontenla ve Harriet Green’i atadıktan sonra bunlardan da sonuç alamayınca,  uluslararası danışmalık şirketi Mc Kansey’ in parlattığı, KUONİ (İsviçre) kökenli Peter Frankhauser işin başına getirildi.

LTU’dan 2014 yılında ayrılan Fankhauser’in, 21000 kişinin çalıştığı Thomas Cook gibi bir devi başarıya götüreceğini, doğrusu  Alman Turizm Çevreleri beklemiyordu. 

Şirketin pazar payı düşük maliyetle yüksek satış yapan “digital portallara” kaydıkça yeni CEO’nun ücreti artıyor, örneğin  2015 yılında yıllık primi üçe katlanıyordu.

Hatalardan ders alınmıyordu. 

Franhauser de artık pazarda varlık gösteremeyen, bir zamanların Türkiye spesiyalisti   Öger ‘in kalan %90 hissesini de satın alınıyor ama  online Reservasyon’un önemini bir türlü kavrayamıyordu.

Fankhauser LTU’da birlikte  çalışan arkadaşları arasında, güzel konuşan ama turizmden pek anlamayanlar için kullanılan flasche  (şişe) lakabı ile  anılıyordu.

Yönetim hataları yapılsa da Alman Pazarını yönlendiren büyük operatörlerin kayıplarının nedeni ,klasik uygulamaların sayısal teknolojiler karşısında yenilgiye uğramasıydı. Zamanın akışına direnmek büyük yapıları da kurtarmaya yetmiyordu.

Bir dönemin sonuna gelinmişti.

Bir cevap yazın