Zorluklar yıldırmadı, güç verdi

Haber
Haberi paylaşın

Otistik çocukların eğitimlerine katkı sağlamak ve otizm konusunda farkındalık yaratmak için ‘Eğitime Yelken Aç’ sloganıyla 14 metrelik ‘Balıkçıl’ adlı yelkenlisiyle 5 senede 5 kıta ve 5 okyanusu kat ederek 58 ülke, 50 binden fazla deniz mili yapan Elif Keskin Yurtbulmuş ile Mustafa Yurtbulmuş çifti çektikleri sıkıntıları anlattı.

Muğla’nın Marmaris İlçesinden 21 Eylül  2014 tarihinde Otistik çocukların eğitimlerine katkı sağlamak ve otizm konusunda farkındalık yaratmak için ‘Eğitime Yelken Aç’ sloganıyla 14 metrelik ‘Balıkçıl’ adlı yelkenlisiyle ayrılarak 5 kıtada 58 ülke gezip 5 okyanusu kat edip 50 binden fazla deniz mili yapan Elif Keskin Yurtbulmuş ile Mustafa Yurtbulmuş çifti turları boyunca yaşadıkları sıkıntıları anlattı.Çift, ilk olarak en büyük sıkıntıyı Avustralya – Arafura Denizi rotasında teknelerinin dümen palasının dibinden kırılmasıyla yaşadı. Peşinden Güney Hint Okyanusu geçişleri sırasında teknelerine yıldırım isabet edince tüm elektronik sistemleri bozuldu ve okyanusu Mustafa Yurtbulmuş’un tecrübesiyle geçerek Madagaskar’a ulaştılar.

İLK SIKINTI DÜMEN PALASI KIRILDI
İlk sıkıntı Avustralya – Arafura Denizi rotasında teknelerinin dümen palasının dibinden kırılmasıyla yaşandı. Mustafa Yurtbulmuş, “Dümen Palası, tekneye yön veren ve suyun altında kalan büyük yassı parça. Bu kırık pala ile kötü hava koşulları ve dalgalarla okyanusta günlerce mücadele  etmek zorunda kaldık. Zar zor Endonezya’nın bir adasına ulaşmayı başardık” diyerek şöyle devam etti:

YILDIRIM ELEKTRONİK SİSTEMİ YAKTI
“Güney Hint Okyanusu geçişimiz sırasında fırtına, yağmur derken deniz patladı. Bir yıldırım isabet etti ve ölümden döndük. Teknenin tüm elektronik sistemleri bozuldu. Okyanus ortasında gerçekten çok zor saat ve günler yaşadık. Neredeyse seyahatimizin sonunun geldiğini düşünüyorduk. Zar zor okyanusu geçip Madagaskar’a ulaştık”

HİÇ PİŞMAN OLMADIK
“Yolculuğa çıkmadan önce zaten bazı sıkıntılar yaşayacağımızı önceden biliyorduk. Bunun için tedbirliydik. Birçok sıkıntının üstesinden önceden aldığımız tedbirlerle kurtulduk. Mükemmel bir tur oldu. Daha fazlasını 2020 yılında yazacağımız kitapta anlatacağız. Denizde de karada da çok güzel günler geçirdik. 58 ülke gezip sayısını hatırlayamayacağımız kişilere tanıştık. Mükemmel dostluklar kurduk”

KİTAP VE BELGESEL YAPACAĞIZ
“Tur boyunca notlar tuttuk. Yazı diline aktarmamız sanırım biraz zaman alacak. Çünkü turda o kadar çok yoğunluk ve bunun karşılığında yorgunluklar geçirdik ki bunları sadece not olarak tuttuk. Kitabımız 2020 yılında çıkacak. Peşinden bir de belgesel yapacağız. 5 yıl boyunca ciddi çekimler yaptık.”

NERELERE GİTTİLER
Dünya turunda sırasıyla şu rotalar izlendi: Akdeniz ve Cebelitarık çıkışı. Fas, Kanarya Adaları, 19 gün Atlantik Okyanusu geçişi,  Karayip Adaları, Venezuela, Kolombiya, San Blas  Adaları, Panama  Kanalı, Galapagoslar, 22 gün güney Pasifik Okyanusu geçişi, Fransız Polinezyası Adaları, Tonga, Fiji, Yeni Kaledonya,  Sidney’den Thursday Adalarına kadar Avustralya’nın  tüm doğu sahilleri ve büyük bariyer Resifi geçildi. Endonezya,  Baharat Adaları, Singapur, Malezya, Taylant, Srilanka, Maldivler, Chagos Adaları, Madagaskar, Mozambik, Güney Afrika, Ümit Burnu, Capetown, Güney Atlantik geçişi, Brezilya. Tekrar Karayipler, Kuzey Atlantik geçişi ve Azor Adaları, Portekiz ve Cebelitarik’tan Akdeniz girişi ve Marmaris.

Bir cevap yazın