Marmarisli kadın girişimciden büyük başarı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmarisli kadın girişimci Tuba Yılmaz, Habitat Derneği ortaklığında yürütülen Kız Kardeşim Projesi “Yerel Lezzet Gıda Girişimciliği Hibe Programı” için 27 şehirden katılan 100 kadın girişimci arasında ilk 10’a girerek 25 bin lira ödül kazandı.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Coca-Cola ve Habitat Derneği ortaklığında yürütülen Kız Kardeşim Projesi “Yerel Lezzet Gıda Girişimciliği Hibe Programı” kapsamında, Marmaris’te faaliyet gösteren Sarmabahçe Ev Yemekleri sahibi Tuba Yılmaz, ilk 10 arasına girerek 25 bin TL değerinde ödülü kazandı.

Habitat Derneği ortaklığında yürütülen Kız Kardeşim Projesi “Yerel Lezzet Gıda Girişimciliği Hibe Programı” için Nisan ayında pilot seçilen 27 ilden 100’ün üzerinde küçük ölçekli, en fazla 5 kişinin çalıştığı ve şubesi olmayan kuruluşlar arasında yarışma düzenledi. 27 ilin Ticaret Odalarına 100’ün üzerinde başvuru yapan kadın girişimciler kıyasıya yarıştı. İlk iki elemeyi geçerek Muğla temsilciliğini elde eden ve finalde de büyük başarı göstererek ilk 10’a giren Tuba Yılmaz Sözcü’ye konuştu.

3 AŞAMALI YARIŞMA YAPILDI
Yılmaz  “Proje genelde girişimcilik üzerine kuruluydu. Katılımcılarda vizyonu var mı, gelişmeye açık mı, ilerleyebilir mi, biz onu desteklemeli miyiz, desteklersek hangi konuda destekleyelim gibi soruların cevapları arandı. Yarışmanın ilk etabında internet başvurularında şartlara uymayanlar elendi” diyerek şöyle devam etti:

İKİNCİ ETAPTA İL BİRİNCİLERİ SEÇİLDİ
“İkinci elemeye kalan 100 civarındaki yarışmacılar bulundukları illerde ikinci etap yarışmalarına katıldı. Muğla’da, Marmaris’ten 2 ve diğer ilçelerden de 5 kişi olmak üzere toplam 7 kişi yarıştık. Şartlardan birisi olan yerel yemekler konusunda ben Muğla Tarhana çorbası, Çintar kavurması, yoğurtlama ve Muğla susamı, çam balı ve fıstık ile yapılan Kıyam tatlısıyla katılarak birinci olarak bölgemi temsil etme şansını yakaladım”

FİNAL İSTANBUL’DA
“İstanbul’da bir otelde 3 gün kamp yaptık. İş yönetimi, gastronomi ve sosyal medya konularında 2 gün boyunca bize eğitimler verildi. Üçüncü gün büyük bir jüri karşısında 27 bayan yarışmaya katıldık. Tüm kıstasları sağlayan 10 kadın olarak finale kalıp 25 bin liralık ödül kazandık”

AMAZONLAR GİBİYDİK
“Yarışmanın ötesinde çok ciddi dostluk ve kardeşler edindik. Aslında oraya katılan her ilin kadın Amazonları gibiydi. Her an kapılarını çalabileceğimiz dostluklar edindik. İşin çok daha güzel yanı ise kazanamayanlar için ‘İlinize gelip size destek sağlamaya çalışacağız’ demeleri oldu. Hatta bizlere ayrıca medya, reklam ve markalaşma konusunda da bizlere eğitim verecekler”

PARAYI BİZ DEĞİL ONLAR HARCAYACAK
“Proje gerçekten çok güzel. Çünkü ilk 10’a girenlerin kazandığı 25’er bin lirayı elimize teslim etmeyecekler. Kendilerine işyerimizle ilgili sunduğumuz proje için gelip yerinde inceleme yapacak ve bu işi yapacak firmalardan alacağımız faturalar karşılığında paralar oralara ödenecek. Biz üstü açık bölüme açılır kapanıp tavan yaptırıp yanlarını portatif kapatmak istiyoruz. Çünkü kapalı alanımız çok küçük. Kışın müşterimizin yarısını bile alamıyoruz. Bu nedenle istihdam sayımız da azalıyor.”

ÖDÜL KAZANAN İLLER
Muğla, Nevşehir, Diyarbakır, Elazığ, Kayseri, Konya, Denizli, Kırklareli, Mersin, Şanlıurfa yer alıyor. Sinop ise jüri özel ödülünü alarak 11. kazanan yarışmacı oldu.

Bir cevap yazın