Caretta Tuba, güney yerine Marmaris’i tercih etti

Haber
Haberi paylaşın

28 Ağustos’ta Muğla DEKAMER’de tedavi edildikten sonra üzerlerine uydu takip cihazı takılarak denize salınan 6 deniz kaplumbağasından Tuba, Güney Libya, Tunus ve Mısır taraflarına yönelmişken aniden U çizerek Marmaris’e geldi.

Muğla’nın Ortaca İlçesi İztuzu Sahilindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER), misinaya dolanma, oltaya takılma ve tekne çarpması gibi çeşitli nedenlerle yaralanarak tedavi altına alınıp 28 Ağustos tarihinde üzerlerine uydu cihazı takılarak denize salınanlardan Tuba (Dekamer-TUI Care) aniden yön değiştirerek Marmaris’e geldi. DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska bunun bir tesadüf olabileceğini söyledi.

2008 yılından günümüze kadar DEKAMER’e getirilen 358 kaplumbağanın 180’ini tedavi edip denize gönderilirken, 154’ü yaşamını yitirmiş ve son olarak da tedavisi süren 24 kaplumbağanın 6 tanesi daha iyileştirilerek üzerlerine de uydu cihazı takılarak denize gönderilmişti.

TUBA ANİDEN MARMARİS’E YÖNELDİ
Dalyan, Hasan Efe, Nazo, Dekamer-TUI Care, Diana ve Özgün isimleri verilerek denize gönderilenlerden Dekamer-TUI Care’nin ismini Tuba olarak değiştirilen Caretta Caretta diğerleri gibi Akdeniz’e yönelmişken yarı yolda aniden U dönüşü yapıp Marmaris’e gelmesi bir ilki yaşattı.

2010 yılından bu yana denize bırakılan 23 Deniz Kaplumbağasından sadece Tuba’nın Marmaris’e yönelmesiyle ilgili olarak Pamukkale Üniversitesi, Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska “Şimdiye kadar izlenimlerimize göre kaplumbağalar genelde Güney Libya, Tunus ve Mısır taraflarına gittiler. Tuba da önce o taraflara gidiyordu. Aniden U dönüşü yaparak Marmaris’e gitti. Daha önce Ege denizine yönelen olmuştu ama Marmaris’e giden ilk Tuba oldu. Bunun bir tesadüf olduğunu düşünüyorum. Bakalım orada mı kalacak yoksa geri mi dönecek?” dedi.

NEDEN UYDU İLE İZLENİYOR?
Göç sırasında uğradıkları ve üreme dönemi dışında kalan dönemlerde hangi alanları-ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve koruma önlemlerinin alınması için böyle bir çalışma başlattıklarını, her bir cihazın çok yüksek rakamlara mal olduğunu belirten Yakup Kaska www.sariipekhaber’e konuştu:

“Deniz kaplumbağalarının kumsalda ne yaptıklarını biliyoruz ama denizde nerelerde dolaşıyor, nerelere gidiyor, hangi sezonda nerede bulunuyor gibi bilgiler açısından bir şey bilmiyorduk. Şimdi artık bunları biliyoruz. Şimdiye kadar denize bırakılanların nereye ve hangi tarihte gittiklerini herkes takip sistemimizden izleyebilir”

 

Bir cevap yazın