23 günde koylardan 300 torba çöp

Haber
Haberi paylaşın

Çevre ve insan haklarına karşı duyarsız insanları protesto etmek için onlarca eylem yapan çevreci İmdat Avcı, eşi Yıldız ve kızı Türkü Avcı ile birlikte tekneyle 23 gün boyunca gezdikleri koylardan 300 battal boy çöp topladı. Avcı 50 torbaya yakın çöplerinin çalındığını söyledi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi başta olmak üzere Muğla ve Datça yollarını, Marmaris koylarını ailesiyle birlikte temizleyen, çevre ve insan haklarına karşı duyarsız insanları protesto etmek için onlarca eylem yapan çevreci İmdat Avcı, eşi Yıldız ve kızı Türkü Avcı ile birlikte 23 günde Marmaris koylarından 300 battal boy çöp topladı. Avcı 50 torbaya yakın çöplerinin çalındığını söylerken kızı Türkü Avcı “Böyle bir ailenin çocukları olmaktan gurur duyuyorum çünkü beni de çok sıkı bir çevreci yaptılar” dedi.

Muğla Valiliği tarafından üst üste iki kez yılın çevrecisi seçilen ve Türkiye’nin birçok çevre kuruluşundan takdir belgesi alan 65 yaşındaki İmdat Avcı, temizlik esnasında Zodyaklarını kaybettikleri için çok sıkıntı çektiklerini, Fransız ve ailenin kendilerine büyük destek olduğunu belirterek “Arılar, yılan ve akreplerle mücadele ederek bu temizliği gerçekleştirdik. Bu arada birileri kendilerine paye çıkarmak ve temizlik yaptıklarını söyleyebilmek adına bizim topladığımız çöpleri çalmaya kalktılar” dedi.

27 YILDIR TEMİZLİYOR
27 yıldan bu yana Marmaris koylarını temizlediğini söyleyen İmdat Avcı, “Kumlubük, Amos, Yalancı Boğaz’ın arkası, Cennet Adası, Keçi Adası, Adaağzı yani Marmaris’in tüm koylarını temizledik. İnşallah artık herkes duyarlı olur da çevremiz kirlenmez. Ben 27 senedir Marmaris’in çöplerini temizliyorum. Fidan dikiyorum. Çok üzülerek söylüyorum ki insanlarımız hala çevreye karşı duyarsız. Yaşım 65 oldu ve artık gerçekten yorulduğumu hissediyorum” diyerek şöyle devam etti:

ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIK
“Bu bir eylem değil aslında, yaptığım hizmetlerden birisi. Yakıt sponsorum Netsel Marina müdürüne teşekkür ediyorum. 23 gün boyunca çok zor şartlar altında çalıştık. Kıyıya çıkıp topladığımız çöpleri tekneye taşımak için kullandığımız zodyakımızı kaybettik. Son üç gün boyunca bize bir Fransız aile çöpleri tekneye taşımamızda yardımcı oldu. Arılar, yılan ve akreplerle mücadele ederek bu temizliği gerçekleştirdik. Bu kadar çöpü buraya getirebildiğimiz için mutluyum”

ÇÖPLERİMİZ ÇALINDI
“Emeğe saygı diye bir şey kalmamış. Emek hırsızlığı yaparak çöp torbalarımı çaldılar. İsim vermeyeceğim ama bir kamu kurumu sözde Marmaris’in koylarını temizlediğini duyuruyor çevreye. Bizim topladığımız torbaları koylardan alıp götürüyorlar. Biz inanın torbaların çalınmaması için çok uğraş verdik. Şimdi diyelim ki bir koydan 5 torba çöp çıkıyorsa onu hemen tekneye taşımıyor orada saklıyoruz. Kızılkum’da 27 torba ve Cennet Adasında çalındı. Torbaları korumak için orman içine saklamaya başladık. Ben şimdi tekne dolusu çöple gelmeseydim bana kimse inanmayacaktı. Yalancılıkla suçlanacaktım. Topladığımız çöpleri korumakla da uğraştık işin garibi”

BİZ BU ORTAMDA BÜYÜDÜK
Konuşması sırasında çok duygulanan ve konuşmasını ağlayarak tamamlayan Türkü Avcı “Aslında biz kardeşimle böyle bir ortamda büyüdük. Babam ve annem sürekli çevreyi temizlediklerinden biz de tüm eylemlerine katıldık. Aslına bakarsanız biz doğa, çevre ve insanlık mücadelesi veriyoruz. Annem ve babama teşekkür ederim. Fidanlar diktik ve ben şimdi onların altında Yaşar Kemal’i okudum” diye konuştu.

 

 

 

Bir cevap yazın