Kanalizasyonda “Köstebek” var

Haber
Haberi paylaşın

MUSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarını kontrol eden ‘Köstebek’ lakaplı iki yönlü robot kamera il genelinde boz-yap olayını ortadan kaldırdı. Bazı arızalar kazma vurulmadan gideriliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, şehirlerin damarları olarak nitelendirilen kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının kontrolünü ‘köstebek’ olarak bilinen kameralı robotla yapıyor. Bu sayede çok sayıda arıza kazma vurulmadan giderilirken boz-yap olayı da ortadan kalkmış oluyor.

45 santimetre uzunluğa, 15 santim genişliğe sahip iki yönünde de kamerası olan köstebek lakaplı robot, Muğla genelinde kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını kontrol ederek arızayı ekiplere yönlendiriyor.

151 BİN 603 METRE UZUNLUĞUNDA HATTA KEŞİF YAPTI
İnsan vücudundaki damarların önemi kadar; kanalizasyon, yağmur ve içme suyu hatlarının da şehirler için çok önemli olduğunu vurgulayan belediye yetkilisi “MUSKİ Genel Müdürlüğümüzün araç filosunda bulunan kanal görüntüleme aracımız ile hatlardaki tıkanıklık, sızma ve taşma gibi arızaların kesin ve noktasal olarak tespitini yapıyoruz. Bu aracımız yapmış olduğu görüntülemeler ile bugüne kadar 268 arızayı tespit ederek müdahalede bulunulmasını sağladı. Ayrıca aracımız bugüne kadar yağmur ve kanalizasyon hatlarında toplam 172 bin 957 metre hat üzerinde de keşif yaptı” ifadeleri kullanıldı.

ÜST YAPIYI BOZMAYA GEREK KALMIYOR
Hatlardaki arızalar nedeniyle üst yapıların boz-yap haline gelmemesi için artık bu araçla deneme yanılmaya son verildiği belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Aracımız periyodik olarak il genelindeki hatlarda inceleme sırasında veya ihbardan dolayı arızalı olabileceği güzergahta keşif yapıyor. Keşfin ardından arızalı yer noktasal olarak tespit ediliyor. Bu sayede boz-yap işlemi yapılmıyor. Ayrıca kontrol esnasında hattın taş, bez parçası veya evsel atıklardan dolayı tıkanan yerler de ise kazı çalışması yapılmadan kanal temizleme aracı ile arıza gideriliyor.”

 

Bir cevap yazın