Dünyada Örneği Olmayan Zurnazen Festivali Başladı

Haber
Haberi paylaşın

Dünyada sadece Muğla’da yapılan Uluslararası Zurnazen Festivali’nin beşincisinin startı Milas İlçesinde verildi. Bulgaristan, Tayvan, Azerbaycan, Makedonya, Mısır ve Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan dünyaca ünlü zurna sanatçıları performanslarını sergiledi.

Dünyada bir başka benzeri dahi olmayıp sadece Muğla’da gerçekleştirilen “Uluslararası Zurnazen Festivali’nin beşincisi Milas İlçesinde başladı. Festivale Bulgaristan, Tayvan, Azerbaycan, Makedonya, Mısır ve Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan dünyaca ünlü zurna sanatçıları performanslarını sergiledi.

Festival Milaslı çocuk zurnacı ve davulcular eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Milletvekillerinden Mürsel Alban, Suat Özcan, İlçe Başkanı İlgin Göktepe ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hacırüstem Meydanında başlayan kortej konserin yapılacağı Atapark Meydanı’nda sona erdi.

Yürüyüşün ardından vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival çok renkli görüntülere sahne olurken Bulgaristan, Tayvan, Azerbaycan, Makedonya, Mısır ve Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan dünyaca ünlü zurna sanatçıları performanslarını sergiledi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat kendi kültürlerini yansıtan bu festivalin düzenlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

OLMAZ DEDİKLERİ ZURNANIN FESTİVALİ DAHA DA BÜYÜYECEK
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Zurnazen Festivalimiz Büyüyerek Devam Edecek” dedi. Zurnazen Festivalinin geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Gürün, ilk düzenlendiğinde zurnazen festivalinin bazı kesimlerce eleştirildiğini belirtirken, “Düzenleyeceğimiz dönemde bize zurnanın festivali mi olur dendi. Ancak şu an görüyoruz ki bu festival dünyanın her yerinden katılımcıların olduğu ve vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi gösterilen bir festival haline geldi. Zurna dünyada en geniş alanda çalınan enstrümanların başında geliyor ve zurnanın sesini duyan, orada yaşayan insanlar başka bir duyguya sahip oluyor ve herkese kendi enstrümanı olarak görüyor” diyerek şöyle devam etti:

ZURNA ÇALMAYANA KIZ VERMEZLER
“Milas’ın Dibekdere Mahallesi ile 7 den 70 e zurna enstrümanına hayat veren vatandaşlarımızın yöresi. Dibekdere Mahalle’mizde tabiri caizse zurna çalmayı bilmeyene kız bile vermezler. Kültürümüzün, örf ve adetlerimizin bir parçası olan zurna ve davulu böyle büyük bir festivalle sizlerle buluşturmanın mutluğunu yaşıyoruz. Mısır’dan Tayvan’a, Azerbaycan’dan Bulgaristan’a zurna sanatçılarımız sizler için çalacak. Festivalimizi önümüzdeki yıllarda hem katılımcı sanatçılar hem de düzenleneceği şehirlerle büyüterek devam ettireceğiz.”

Festival 4 gün sürecek.

Bir cevap yazın