Dünyada sadece Milas’ta çıkarılıyor

Haber
Haberi paylaşın

Madencilikte Diaspor taşı olarak bilinen ve dünyada sadece Milas’ta çıkarılan, ışığa göre renk değiştiren, Değerli Taşlar Enstitüsü tarafından 2.tür değerli taş olarak değerlendirilen Zultanit Taşı takı, kimya sanayi, metalürjide, metal üretiminde alüminyum tedarikinde kullanılıyor.

Muğla turizm alanında olduğu kadar yeraltı zenginlikleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle Milas’ta çıkarılan, madencilikte Diaspor taşı olarak bilinen, ışığa göre renk değiştiren, Değerli Taşlar Enstitüsü tarafından 2.tür değerli taş olarak değerlendirilen Zultanit Taşı, çok önemli yer tutuyor. Dünyada sadece Milas’ta çıkarılan Zultanit Taşı takı, kimya sanayi, metalürjide, metal üretiminde alüminyum tedarikinde kullanılıyor.

Fethiye ve Köyceğiz ilçelerinde krom yatakları, il genelinde asbest, doğal taş, demir, grafit, kireç taşı, magnezyum, mangan, kuvars, kükürt ve uranyum ile birlikte Milas’ta çıkan boksit ve kükürt yatakları en dikkat çekenleri. Bütün bu madenlerin en kıymetlisi ise Diaspor, yani Zultanit Taşı.

Dünyada sadece Milas’ta çıkarıldığı iddia edilen taş kayıtlara göre 1980’li yıllardan bu yana madencilikte teknik olarak bilinse de ilk kez 2005 yılında Milas’ta çıkarılmış. Işığa göre renk değiştiren taş, gün ışığında mor, eflatun, pembe ve bazen kahve renge dönüşüyor. Floarasan gibi doğal sayılmayan ışık altında ise yeşil ve tonlarına bürünüyor. Zultanit, farklı ışıklar altında doğanın çeşitli renklerini yansıtırak sarıdan, şampanya pembesine ya da adaçayı yeşilinden şeftali tonlarına kadar dönüşebiliyor.

TAŞ ESASEN ALÜMİNYUM SLİKAT
Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, taşın aslında alüminyum silikat olduğuna dikkat çekerek “Çok kullanım alanı var. Genel haliyle kimya sanayi, metalürjide, metal üretiminde alüminyum tedarikinde kullanılıyor. Bu doğal taşın sertlik derecesi 6,5 – 7 arasında değişiyor. Muğla sahip olduğu benzersiz jeolojik yapılaşmasıyla dikkat çekiyor. Günümüzden 250 milyon yıl önce oluşmaya başlayan yeryüzü şekilleri son 50 milyon içinde denizaltı volkanizmasının etkisiyle şu an görülen son halini alıyor. Dünyadaki en değerli mineraller, madenler, cevherler ve termal sular volkanik kayalarda bulunuyor. Muğla’nın derin jeolojik tabakaları tamamen volkanik özlü ve bu nedenle minerolojik açıdan çok zengin. Diaspor adı verilen değerli taş sadece bu kayalarda mevcut” dedi.

 

Bir cevap yazın