Tedavileri tamamlanan Caretta’lar yola çıktı

Haber
Haberi paylaşın

Misinaya dolanma, oltaya takılma ve tekne çarpması gibi çeşitli nedenlerle yaralanarak DEKAMER’e getirilen 6 deniz kaplumbağasının tedavileri tamamlandı. Üzerlerine uydu takip cihazı takılan Dalyan, Hasan Efe, Nazo, Dekamer-TUI Care, Diana ve Özgün isimli kaplumbağalar denizle buluştu.

Muğla’nın Ortaca İlçesi İztuzu Sahilindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine (DEKAMER), misinaya dolanma, oltaya takılma ve tekne çarpması gibi çeşitli nedenlerle yaralanarak getirilen 6 deniz kaplumbağasının tedavileri tamamlandı. Üzerlerine uydu takip cihazı takılan Dalyan, Hasan Efe, Nazo, Dekamer-TUI Care, Diana ve Özgün isimli kaplumbağalar denizle buluştu.

2008 yılından günümüze kadar, 358 yaralı deniz kaplumbağasının tedavisinin gerçekleştirildiği DEKAMER’de 6 kaplumbağa daha tedavileri tamamlanarak denizlere gönderildi. Törene, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, CHP’li Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü personeli İsmail Kurtbeyoğlu, Ortaca Cumhuriyet Başsavcısı Metin Özbay ve DKMP Şube Müdürü Mehmet Uzuner ile birlikte çok sayıda izleyici katıldı.

11 YILDA 358 YARALI DENİZ KAPLUMBAĞASI GELDİ
Şimdiye kadar 358 kaplumbağanın 180’ini başarıyla tedavi edip denize gönderirken, 154’ünü ise kaybettiklerini, halen 24 kaplumbağanın tedavisinin sürdürüldüğünü belirten Pamukkale Üniversitesi, Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, “Koruma ve izleme çalışmalarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından her yıl desteklenirken, yaralı kaplumbağaların taşınması ve lojistik destekleri Tarım ve Orman Bakanlığı – Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor. Yine yürüttüğümüz çalışmalar çeşitli ulusal ve uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da destekleniyor” dedi.

GÖÇ YOLLARI VE BESLENME ALANLARININ TESPİTİ İÇİN UYDU CİHAZLARI TAKILDI
Tedavisi başarıyla tamamlanan 6 deniz kaplumbağasını rehabilitasyon sürecinin ardından denize sağlıklı olarak döndüklerini belirten Kaska şunları söyledi:

“Böylece toplam sağlıklı denize ulaştırılan deniz kaplumbağası sayısı 186’ya ulaştı. Yürüttüğümüz bilimsel çalışmalar kapsamında deniz kaplumbağalarının göç yollarını ve beslenme alanlarını tespit etmek için uydu cihazları ile izleme çalışmaları yapıyoruz. Bugüne kadar toplam 26 deniz kaplumbağasını çeşitli kurum ve kuruluşların destekleri ile uydudan izleyebildik. Daha önce izlediğimiz kaplumbağaların göç yollarını http://dekamer.org.tr/eskiuydu.html adresinden inceleyebilirsiniz.”

HEPSİNE İSİM VERİLDİ
“Hem olta takılmış hem de tekne çarpmış olarak merkezimize gelen Dalyan isimli 45-50 yaşlarındaki erkek kaplumbağamız yaklaşık bir yılda iyileşti. Yine misinaya dolanmış olarak gelen ve bir ön yüzgeci ameliyatla alınan 30-35 yaşlarındaki erkek kaplumbağamız Hasan Efe 4 ay, kafa travması ile merkezimize gelen 35-40 yaşlarındaki dişi kaplumbağamız Nazo 2 ay, sürat teknesiyle kabuğu yaralanan 25-30 yaşlarındaki dişi kaplumbağamız Dekamer-TUI Care 2 ay, parazit enfeksiyonu nedeniyle gelen 20-25 yaşlarındaki dişi kaplumbağamız Diana bir ay ve oltaya takılmış olarak kurtarılan 33-38 yaşlarındaki dişi kaplumbağamız Özgün bir hafta süren tedavilerinin ardından denize gönderildi.”

 

 

Bir cevap yazın