Halkın zaferi: Bodrum Yunus Gösteri Merkezi ruhsatı iptal edildi

Haber
Haberi paylaşın

Bodrum’daki Yunus Parkı’nın kapatılması için Bodrum Kent Konseyi, Yunuslara Özgürlük Platformu ve Yazar Buket Uzuner çalışmaları sonunda 85 bin imza toplandı. Belediye Başkanı Ahmet Aras parkın ruhsatını iptal ettiğini açıkladı.

Muğla’nın Bodrum İlçesi Güvercinlik Koyu’nda 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Yunus Parkı’nın kapatılması için Bodrum Kent Konseyi, Yunuslara Özgürlük Platformu ve Yazar Buket Uzuner çalışmaları sonunda 85 bin imza toplandı. Belediye Başkanı Ahmet Aras parkın ruhsatını iptal ettiğini açıkladı.

Deniz yüzeyinde 300 metrekarelik alanda 4 bin metrekarelik alanda 4 yunuslu (Afalina) 4 yunus havuzunun bulunduğu 5 bin metrekare alanda kurulu Yunus Parkının kapatılarak yunuslara özgürlük tanınması için2011 yılından bu yana Bodrum’da bir dizi eylemler gerçekleştirildi. Bodrum Kent Konseyi, Yunuslara Özgürlük Platformu ve Yazar Buket Uzuner’in büyük desteği sonunda başlatılan imza kampanyasında 85 bin imzaya ulaşıldı.

BİR DESTEK DE BAŞKAN URAS’TAN
Toplanan imzalar esnasında park ile ilgili araştırmalar yaptırdığını ve heyetin kendisine gelmeden bir gün önce ruhsatı iptal ettiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Uras “Arkadaşlarımızın yunusların özgürlüğü ile ilgili yaptığı çalışmaları yakından takip ediyorum ve onlar için yapılan bütün girişimleri destekliyorum. Toplanan imzalara karşılık ben de harekete geçerek ruhsatları iptal ettim” dedi.

HEYET SÜRPRİZLE MUTLU OLDU
Ruhsat iptalinden bir gün sonra kendisini makamında ziyaret eden heyete sürpriz yapan Uras “Sizler buraya gelmeden öncede Yunus Gösteri Merkezi ruhsatını iptal ettim. Bu imzalar toplanmaya başlamadan önce dahi bu konu gündemimizdeydi. Hukukçularımıza konuyu incelettik ve içkili lokanta ruhsatının yanına, yunus gösteri merkezi diye bir tali faaliyet konusunun yasal olarak belediye tarafından konulamayacağına hukukçularımız hükmetti. Bunun üzerine ben de ruhsatı iptal ettim çünkü yunus gösteri merkezi ruhsatı vermek bizim işimiz değil. Ayrıca belediye denetleyemeyeceği hiçbir faaliyete ruhsat veremez” diye konuştu.

Başkan Aras’ın açıkladığı sürpriz karar kalabalık arasında sevinç gözyaşları ve alkışlarla karşılandı.

Daha sonra Bodrum Belediye Meydanında bir basın açıklaması yapan grup Başkan Ahmet Aras’ın kararını kamuoyu ile paylaştı. Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, Yazar Buket Uzuner ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz yaptıkları konuşmalarda, hayvan esaretine karşı duruşundan dolayı Belediye Başkanı Ahmet Aras’a teşekkür ettiler.

 

Bir cevap yazın