Vasiyeti ‘dostluk kapısını kapatmayın’ oldu

Haber
Haberi paylaşın
Fulya Omaç / Midilli

Mart ayından bu yana Atina’da karaciğer kanseri tedavisi gören Midilli Ticaret Odası eski Başkanı Thrasos Kalogridis, ve geçtiğimiz Cumartesi günü (10 Ağustos) 64 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Midilli Ticaret Odası eski Başkanı Thrasos Kalogridis, 13 Ağustos Salı günü Midilli’de Therapontos Kilisesi’nde düzenlenen ayin ile son yolculuğuna uğurlandı.

Düzenlenen ayin sonrası kardeşi Stratis Kalogridis, ardından Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias birer konuşma yaptılar. Stratis Kalogridis kardeşinin aile ile olan sıkı bağlarını ve Türk kıyıları ile ticaretin geliştirilmesi çalışmalarını dile getirdi. Kalogridis, vefatından 20 gün önce ağabeyinin kendisine, “Olur da iyileşemezsem Türk- Yunan dostluğu çabalarımızı sakın sekteye uğratmayın, adaların ekonomisi Türk kıyıları ile olan iyi ilişkilere sıkı sıkıya bağlı. Hamaset yapan politikacılara aldırmayın, halklar özünde dostluktan, kardeşlikten yana” dediğini söyledi.

Evangelos Myrsinias de Kalogridis’in biyografisini okuyup, ada ekonomisine yaptığı katkılara, iki ülke ve halkları arasında var olan ilişkileri, işbirliğini gerek ekonomik, gerekse kültürel anlamda arttırmak için elinden gelen çabayı gösterdiğine değindi.

Ziyaretinizle bize büyük onur verdiniz

Kardeşi Stratis Kalogridis, Türkiye’den tören için gelebilen az sayıdaki misafirlerle yakından ilgilenerek, “Ağabeyim Ege’nin her iki tarafında da çok sevilen bir isimdi. Onun ve arkadaşlarının başlattıkları iki yaka arasındaki birlikteliği bizler de mutlaka devam ettirmeliyiz. Ziyaretinizle bize büyük onur verdiniz” diye konuştu.

Vasiyeti: ‘Türk-Yunan dostluğunun takipçisi olun’

Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda odanın Danışmanı Sotirakis Konstantinos ise yaptığı özel açıklamada şunları söyledi:

“Kendisiyle 10 yıl beraber çalıştım. En son 20 gün önce telefonla görüşmüştüm. ‘Ben belki devam ettiremem, ama siz mutlaka karşı kıyıyla olan ilişkilerinizi devam ettirin’ diye bana söz verdirdi. Israrla, ‘Sakın bu kapıyı kapatmayın, bu işin takipçileri olun, emeklerimiz boşa gitmesin’ dedi. İki yaka arasındaki dostluk konusunda son sözleri bunlar oldu. Elbette bizler de bunu yerine getireceğiz, iyi ilişkileri devam ettireceğiz, başka çaremiz yok. Çok iyi dostluklarımız oldu, neden devam etmesin?”

Thrasos Kalogridis kimdir?

En son Yunanistan Kuzey Ege Adaları Ekonomik Kalkınma Ofisi Başkanı görevini yürüten Thrasos Kalogridis, 1994 yılında ilk kez Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu’na girdi. Zaman içinde de başkanlığa yükselip, 2015 yılına kadar farklı dönemlerde bu görevi başarılı bir şekilde yürüterek, ada ticaretine büyük hizmetleri oldu. Ada tarihine adını yazdıran, özellikle karşı kıyıdaki Türk ticaret odalarıyla yaptığı ortak çalışmalarla sadece Midilli’ye değil, bütün Kuzey Ege Adaları’na büyük fayda sağladı.

Bir cevap yazın