Kuşadası’na ihanet ediliyor

Haber
Haberi paylaşın

Kuşadası’yla ilgili yapılan açıklamalarda gerçek dışı bilgilerle insanların yanıltıldığını belirten Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kamuoyunu yanlış yönlendirerek Kuşadası menfaatleri korunamaz” dedi

Aydın’ın Kuşadası İlçesinde bazı kesimlerin yaptıkları açıklamalarla Kuşadası’na zarar verdiklerini ileri süren Belediye Başkanı Ömer Günel açıklama yaptı. Günel “Kuşadası’na ihanet ediliyor” dedi.

“Sözüm ona siyaset yapıyoruz diyenler, Kuşadası esnafının ve halkının ekmeğiyle oynamayı marifet sayanla, yalan haber kanalını bugün bir kez daha bizzat Kuşadası’na çağırarak, turizmin en yoğun olduğu dönemde yerli ve yabancı turistleri Kuşadası’ndan kaçırabilmek için resmen teşebbüste bulunmuşlardır” diyen Başkan Günel şunları söyledi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar, Türk turizmini ve paralelinde de Kuşadası turizmini içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklemektedir. Kruvaziyer turizminin başkenti sayılan ve geçmişte yılda 500’ü aşkın gemi seferine ev sahipliği yapan limanımız uluslararası ilişkilerdeki tutarsızlıklar ve yanlış ekonomik politikalar nedeniyle dev transatlantiklerin ve zengin turistlerin uğramadığı bir liman haline gelmiştir”

TEMCİT PİLAVINA DÖNDÜ
“Çöken ekonomik sistem, yanlış turizm politikaları, gelmeyen gemiler, kapanan işyerleri ve icralık olan esnafın hesabını veremeyenler, turizm sezonunun ortasında yıllardır çözülemeyen sıkıntıları temcit pilavı gibi yeniden gündeme getirme sorumsuzluğu içine giriyorlar. Görevde oldukları dönemlerde Kuşadası’nın altyapı sorunlarını gidermeyenler 4 aylık bir yönetime karşı konuşacağı tek kelime yoktur. En küçük yağmurda göle dönen, turizm sezonunda bile zifiri karanlığa mahkum bırakılan, 6 yıldır bitirilemeyen, otları bile temizlenmeyen çevre yoluna davet ediyorum. İller Bankası payının bile yüzde 30 kesintiyle ödenmesi bizi Kuşadası aşkı için girdiğimiz hizmet yolundan geri döndüremeyecektir”

MÜBADELE EVİ GERÇEKLERİ
Kuşadası’nda çalışmalarını kişilerin değil, kamu yararı gözetilerek yaptıklarını belirten belediye başkanı “Dernek Başkanı Ahmet Altunsoy’un açıklamalarının da kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu belirten Ömer Günel “92 metrekare olan Mübadele Evinin alanını bile 60 metrekare olarak deklare etmeleri niyetlerinin açık bir göstergesidir ” dedi. Başkan Ömer Günel, Kuşadası Belediyesi’nin Kuşadası Mübadele Anı Evi’ni almak istediği yönündeki açıklama ve beyanların gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Bahse konu evin Kuşadası Belediyesi’nin mülkü olan bir taşınmaz olduğunun altını çizen Başkan Ömer Günel “2018 yılı Sayıştay raporlarında belediye taşınmazlarının kullanımı ile ilgili usulsüzlükler tespit edilerek tahsis iptalleri yönünde karar alınmış. 2 Mayıs’ta Sayıştay’ca gönderilen denetim raporunda birer taşınmazın Kuşadası Belediyesi ile sendikaya ve 6 adet taşınmazın da yasalara uygun olmadan derneklere tahsis edildiği görülerek bunların mevzuata uygun hale getirilmesi istendi. Biz de gereğini yerine getirmek zorundayız” diyerek Mübadele Evi’ndeki eksiklikleri şöyle sıraladı:

EKSİK ÇOK FAZLA

  1. Belediyelerin sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile tahsis yapılır. Böyle bir izin alınmamış.
  2. Belediye ile ortak imzalı ‘Ortak Proje Sözleşmesi’ yok.
  3. Taşınmazın tahsis edilmesi halinde aylık 1200 TL kira bedeli öngörülmüş, ancak proje sözleşmesi dönemin belediye başkanı tarafından da imzalanmamış.
  4. Yasa gereği zorunlu olan mülki amir yani kaymakamın onayı yok.
  5. Kuşadası Belediyesi ile imzalanan 10 yıllık hizmet protokolünün tahsise uygun olmadığı Sayıştay raporunda mevcuttur.
  6. 5393 sayılı kanunun 15/6 maddesi ile 4706 sayılı kanunun ek 4 maddesi gereğince belediyeler taşınmazlarını sadece mahalli idareler ve kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edebilirler hükmü de tahsis iptallerinin diğer bir gerekçesidir.

YILDIRIM SOKAK ULUSLARARASI MÜZE SOKAĞI OLACAK
 Başkan Ömer Günel Yıldırım sokakta bulunan taşınmazlarla ilgili yeni projeleri olduğunu belirterek, “Belediye olarak sadece Mübadele Evi için değil, diğer taşınmazlarımızda bulunan derneklerin tamamı için tahsis iptal kararı alındı. Kuşadası’nı turizm de yeni destinasyon alanları ile yapılandırarak turizm çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsam da Yıldırım Sokak’taki bahse konu taşınmazlar dokusuna uygun olarak ulusal ve uluslararası müzeler sokağı olacak. Bizim her icraatımız Kuşadası’nın tekrar marka değeri kazanması içindir” dedi.

Bir cevap yazın