6 günde 3 bin 647 imza

Haber
Haberi paylaşın

“İklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına karşı lütfen harekete geçin!” sloganıyla MUÇEP tarafından başlatılan ve meclis tatile girmeden önce gerekenlerin yapılması için 6 günde sonlandırılan kampanyaya büyük katılım gerçekleşti.

MUĞLA’nın Dalaman İlçesinde başlayıp Fethiye’ye kadar uzanarak 350 hektarlık ormanın yanmasıyla sonuçlanan orman yangınlarıyla ilgili Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), “İklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına karşı lütfen harekete geçin!” başlığıyla imza kampanyası başlattı. 6 günde 3 bin 647 imzaya ulaşıldı. Meclis tatil olmadan gerekli işlemlerin yapılabilmesi için MUÇEP kampanyayı durdurdu.

MUÇEP “Dalaman ve Göcek arasında bir gecede yüzlerce hektar Kızılçam ormanı ile birlikte milyonlarca can yok oldu. Zarar gören ekosistemin doğal olarak yenilenmesi yüzlerce yıl alacaktır. Kaybımız ve acımız çok büyük.

Ülkemizde yaşadığımız, aslında insan odaklı “doğal” felaketlerin yaşanma sıklığı son yıllarda hızla artıyor. Bu felaketlerle baş edebilmek için varoluş nedenimiz olan doğaya hunharca saldıran politikaların derhal değiştirilmesi gerektiğini,  doğa kendi dayatmaktadır.

Bu gidişin değiştirilmesi için sayın milletvekillerini göreve davet ediyoruz. Tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim değişikliğine ve bunda sorumluluğu olan hükumet politikalarına dikkatlerinizi çekerek, aşağıda ifade ettiğimiz yasal düzenlemelerin acilen gerçekleşmesini istiyoruz” sözleriyle başlattığı kampanyada şunlar istendi:

KORUMA VE KULLANMA DENGESİ YANLIŞ UYGULANIYOR

  1. Yanan orman alanları birçok kez görüldüğü gibi, birkaç yıl sonra imar izni ile konut yapımına, turistik tesislere tahsis edilerek, talana izin verilmiştir. Yanan orman alanlarının yapılaşmaya açılmasını önlemek ve ekosisteminin yenilenmesi için her türlü yasal düzenleme yapılmalıdır.
  2. Orman yangınları ile daha etkin mücadele için, bu felakette de bir kez daha çok net bir eksiklik olarak ortaya çıktığı gibi, mutlaka gece görüş donanımı olan yangın söndürme uçak ve helikopterleri alınmalıdır.
  3. Hükumetin orman, kıyı ve doğal sit alanlarını sermaye aracı olarak görmesi, torba yasalar ile doğal sit alanlarının koruma derecelerini düşürerek, imar barışı adı altında sürekli yasal düzenlemeler yapması sonucunda doğa koruma alanları hızla tahrip edilmekte, kasti orman yangınları ve kaçak yapılaşma artmaktadır. Doğayı tahrip eden bu yasal düzenlemeler derhal geri çekilmelidir.
  4. “Koruma kullanma dengesi” adı altında doğa koruma alanlarının kontrolsüzce kullanıma açılması dengenin hep insan kullanımı yönünde bozulmasına yol açmakta ve aşırı insan baskısı bu tür felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Doğa koruma alanları için ekolojik taşıma kapasitesi net olarak belirlenmelidir.
  5. İklim değişikliğini tetikleyen fosil yakıt kullanımından derhal vazgeçilmeli, termik santrallar kapatılmalı, enerjinin verimli kullanılması için politikalar geliştirilmeli ve enerji üretiminde doğaya olumsuz etkisi en az olan enerji kaynaklarına yönelmek gerekir.
  6. Toplum kesimlerinin en geniş katılımı ile en kısa zamanda ekolojik odaklı yeni bir anayasa hazırlanmalıdır.

MECLİSE YETİŞMESİ İÇİN KAMPANYA DURDURULDU
MUÇEP adına açıklama yapan A.Serdar Denktaş “Kısa bir sürede 3 bin 647 imzaya ulaştık. Elbette çok daha fazla imzayı hedefleyebilirdik. Ancak gerek Meclisin yakın zamanda tatile girecek olması, gerekse orman yangınlarının ve iklim felaketlerinin ne yazık ki neredeyse her gün yaşandığı bu süreçte acilen karar vericilerin dikkatini çekmek istiyoruz.

Taleplerimizin dikkate alınacağını umuyor ve katkıların için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Dayanışmayla” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın