Sığla yağının kilosu bin lira

Haber
Haberi paylaşın

Dünya çapında tanınmış ve pahalı marka parfüm ile deodorantların yapılımda kullanılan ve anı zamanda da iyi bir antiseptik ve parazitlere karşı da etkili olan yağın mide yaralarına iye gelen Sığla Yağının kilosu 1000 lira. Yağ aynı zamanda sedef hastalarına da iyi geliyor.

Muğla’nın Marmaris ve Köyceğiz İlçelerinde, bilimsel adı ‘Liquidambar Orientalis’ olan halk arasında da Günlük Ağacı olarak da bilinen Sığla Ağacı önce ‘kızartılıp’ sonra da ‘ağlatılarak’ elde edilen yağın kilosu 180-200 Euro’dan satılıyor. Yağ kozmetik alanının dışında antiseptik ve parazitlere karşı da etkili, mide yaralarında da çok etkili. Sedef hastalığına da bire bir.

Az miktarda Rodos Adası ve Çin dışında Türkiye’de bol miktarda Köyceğiz, Marmaris, Dalaman ve Fethiye’de yetişen Sığla ağacı yağı dünya çapında tanınmış ve pahalı marka parfüm ile deodorantların yapılımda kullanılıyor. Aynı zamanda iyi bir antiseptik ve parazitlere karşı da etkili olan yağın mide yaralarına da iyi geldiği biliniyor. Ayrıca sedef hastalarının yağı sedefli alanlara sürerek yedirmek şartıyla iyi geldiği de biliniyor.

NASIL KULLANILIYOR?
Sığla yağının tadı adeta bir çam reçinesini andırıyor. Bu nedenle de bunu direkt yutmak çok zor. Piyasada 40 gramdan başlayıp 200 grama kadar değişik şekillerde satılan yağın minik bir bezelye tanesi kadar kaşık ucuyla alınıp, önceden ezilmiş leblebi tozuna bulanarak yutulması ve üzerine de az miktarda özellikle çam balı yenmesi tavsiye ediliyor.

 SIĞLA YAĞI NASIL ÜRETİLİYOR?
Sadece sulak alanlarda yetişen ve kökleri derinsel olarak gitmeyip yüzeysel ilerleyen Sığla Ağacına ilk işlem olarak kambiyum tabakasında “Kızartma işlemi” denilen ağacın kabuğu sıyrılarak yara açılıyor. Havanın sıcaklığına göre 20-30 günlük bekleme sonunda kabuğu sıyrılan yere “Sur” adı verilen yeniden yaralama yapılarak bu yeni yerden 15-20 gün sonra yağ balgam olarak ağaçtan akmaya başlıyor. Bu akan yağ özel kaşık denilen aletle kazınarak kazıma işlemi gerçekleştiriliyor. Kazınan kabuklu yağ tabakası ‘Margun’ adı verilen ve bele takılan heybeye toplanıp büyük kazanlarda kaynatıldıktan sonra preslerde sıkılarak yağ elde ediliyor. Depolarda biriken yağlar özel işlem görmek ve tam olarak yağı ayrıştırılmak için de fabrikalara gönderiliyor. Bir sene yağ veren ağaç iki sene bekletildikten sonraki yıl ancak yağ alınabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın