Avrupalı kentin dayanılmaz çöpleri

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın turistik sahil kesimlerinde ulu orta bırakılan çöpler çevreyi çöplüğe çevirirken dünyaca ünlenmiş bu bölgelerin ününü de lekeliyor. Göcek koyları çöp deryası. Marmaris merkez sokakları perişan. Çöp konteynırlarının bulunduğu yerler 7/24 kameralarla izlenecek.

Muğla’nın dünyaca ünlenmiş turistik ilçelerinde gelişigüzel bırakılan çöpler görüntü kirliliği yapıyor. Göcek’te çöplerin boş çöp konteynırları yerine uluorta bırakılması deniz manzaralı çöplük alanı oluşturuyor. Marmaris İlçesinde ayrıştırılmış çöp kutuları yanına çöpler, normal çöp konteynırlarına da karton kutuların bırakılması herkesi şaşkına çeviriyor. Belediyelerce  bölgelerin 7/24  kameralarla gözetlenmesi düşünülüyor.

Fethiye ile Dalaman ilçelerinin “Göcek Koyları” adı altında dünyaca ünlenen koyları, piknik alanları çöp deryası. Marmaris’in ana ve ara caddelerindeki ayrıştırılmış çöp kutularına uyan yok. Herkes eline geçirdiği çöpü istediği yere bırakıyor.

GÖCEK’E YAKIŞMIYOR
Yaz aylarında koylarında yer bulmakta sıkıntı çeken teknelerde oluşan atıkların her gün atık toplayan teknelere vermek yerine para ödememek için koylardaki çöp konteynırlarının yanına bırakılması belediye yetkililerini bezdirdi. Göcek merkezdeki plajların marina ve değişik işletme alanlarının olmasıyla halka denize girecek yer kalmayınca halk da Göcek’e yakın araba yoluyla ulaşılabilecek birkaç koy da piknik yapıyor. Koy ve denizden yararlanan halkın atıklarını o bölgelerde bırakması ise hem görüntü kirliliği yapıyor hem de sağlık açısından tehlike oluşturuyor.

MARMARİS CADDELERİ PERİŞAN
Halkın duyarsızlığı belediye temizlik görevlilerini de bezdirmiş durumda. Marmaris’te her cadde ve sokaktan günde iki kez atık toplanmasına rağmen yine de çöplerin gerçek yerlerine değil de ulu orta bırakılması görenleri şaşırtıyor. Çöp ayrışım kutularında olması gerekenler yerine ilgisiz çöpler bırakılıyor. Halkın “Geri Dönüşüm, Çöp Değil” şeklinde yazılar asarak çöplerin gerçek yerine atılmasını istemesi bile çözüm getirmedi. Belediyeler konuyla ilgili acil çare arayışında. Her çöp konteynırına bir bekçi bırakılamayacağına göre bu bölgelerin 7/24  kameralarla gözetlenmesi düşünülüyor.

 

 

 

Bir cevap yazın