Kumsala sigara dikmeyin, biz diktik yetişmiyor

Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca ilçesinde ince kumu ve sürekli mavi bayraklı, 12 dönüm yeşillikler içindeki Türkiye’nin ilk engelli plajına sahip Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) yönetimi çevre kirliliğinden bıkınca ilginç bir sloganla sahili izmaritlerden kurtardı. SARÇED Başkanı Eczacı Cengiz İlhan “Günde 250’den fazla izmarit toplamaktan bıktık” dedi.

Muğla’nın Ortaca ilçesinde 5 yıldızlı otellerin bulunduğu ince kumu ve sürekli mavi bayraklı, 12 dönüm yeşillikler içindeki Türkiye’nin ilk engelli plajına sahip Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) yönetimi çevre kirliliğinden bıkınca ilginç bir sloganla sahili izmaritlerden kurtardı. SARÇED Başkanı Eczacı Cengiz İlhan, “Kumsala sigara dikmeyin, biz diktik yetişmiyor’ tabelaları dikerek günde 250 izmarit toplamaktan kurtulmaya çalışıyoruz” dedi.

1995 yılında kumsal bir mezbelelik iken SARÇED tarafından 1500 kamyon toprak dökülüp 200 çeşit 3 bine yakın ağaç ve bitki dikilerek plajdan öte 5 yıldızlı tatil köyü konforuna dönüştürülen SARÇED Plajı Muğla’nın örnek plajı olmayı sürdürüyor. Özürlüler için hepsi ücretsiz tekerlekli sandalye, özel bakıcı, özel kabin, özel şezlong ve şemsiye ile doktor hizmetinin verildiği plajda yanlarında evcil hayvan getirenler için barınak bile mevcut.

SLOGANLARIYLA DA DİKKAT ÇEKİYOR
Geçen yıl “Ayak zinden başka bir şey bırakmayın” sloganının ardından bu sene 2,5 dönümlük plajda izmarit toplamaktan bıkıp usandıklarını belirten SARÇED Başkanı Eczacı Cengiz İlhan, “Sezonda 90 binin üzerinde misafir ağırlıyoruz. Şezlongların yanlarına özel çöp saksıları koyduk. Denize yakın alanlara da aynılarını yerleştirdik. Sigara içen kişiler her ne hikmetse sigaralarının izmaritlerini bunların içine değil kuma gömüyor. Akşam çalışanlarımız sahili adım adım gezip izmarit toplamaktan perişan oluyor. Günde 10 paketin üzerinde izmarit topluyoruz. 250 taneyi geçen günler oluyor.  Bu nedenle de bu senenin sloganını değiştirmek zorunda kaldık. Başarılı da olduk” dedi.

TABELALAR İNSANLARI GÜLDÜRSE DE İŞE YARIYOR
SÖZCÜ’ye özel konuşan İlhan “Tabelaları görenler önce komiklik olsun diye yaptığımızı sanarak çok gülüyorlar. Sigaralarını bitirip izmariti söndürmek amacıyla kuma soktuktan sonra gözlerine tabela ilişiyor. Sonra ne amaçla dikildiği akıllarına dank ediyor. İster istemez izmariti oradan alıp saksılara atmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Avrupalı kentin dayanılmaz çöpleri

Haberi paylaşınTweetMuğla’nın turistik sahil kesimlerinde ulu orta bırakılan çöpler çevreyi çöplüğe çevirirken dünyaca ünlenmiş bu bölgelerin ününü de lekeliyor. Göcek koyları çöp deryası. Marmaris merkez sokakları perişan. Çöp konteynırlarının bulunduğu yerler 7/24 kameralarla izlenecek. Muğla’nın dünyaca ünlenmiş turistik ilçelerinde gelişigüzel bırakılan çöpler görüntü kirliliği yapıyor. Göcek’te çöplerin boş çöp konteynırları […]