“Aylan Bebek” filmine izin çıkmadı Steven Seagal çıldırdı

Haber
Haberi paylaşın

Yunanistan’a geçmeye çalışırken botun batmasıyla hayatını kaybeden Aylan bebeğin hikayesini anlatacak filmde rol alacak ABD’li oyuncu Steven Seagal, Bodrum’da filmin kokteyli öncesinde film için izin alınmadığını duyunca çılgına döndü iddiası. Filme Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi karşı çıktı.

Aylan Bebek filminin kokteyline katılmak üzere Bodrum’a gelen dünyaca ünlü ABD’li aktör ve insani yardım elçisi Steven Seagal gazetecilere aldığı tavrın nedeni belli oldu. Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi’nin oğlu ve ailesini anlatan film için kendisinden izin alınmadığını dile getirerek “İznim olmadan bu filmin yapılmasına onay veremem. Ayrıca oğlumun Alan olan ismi kime sorularak Aylan’a dönüştürüldü?” dediği öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere bu yıl yayınlanması planlanan Aylan Bebek filminin sponsorluğunu üstlenen Taba-AmCham Başkanı Ali Osman Akat’ın daveti üzerine 27 Temmuz’da Türkiye’ye gelen Steven Seagal kokteyl öncesinde gazetecilere tepki göstererek kimsenin çekim yapmamasını istemişti. Bu davranışın nedenleri araştırılırken gazetecilerin görev yapmalarının engellenmesine karşı çıkan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Bodrum Temsilcisi Aytül Derici Bardak’ın açıklamaları işin gerçek yüzünü de ortaya çıkardı.

FİLME İZİN VERİLMEDİĞİNİ YENİ Mİ ÖĞRENDİ
Aytül Derici Bardak, Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Aylan Bebek filminin kokteyli için tüm basın mensupları filmin tanıtım kokteyline davet edilirken, Seagal’ın gazetecilere gösterdiği tepkiyi, fotoğraf çektirtmeyip demeç vermek istememesini yersiz ve manasız bulduk. Bu arada Aylan (Alan) Bebek filminde, bebeğin babasından izin alınmadığı gerçeği de ortada. Baba Abdullah Kurdi basına demeç vererek  filme tepki göstererek veto etmişti” diyerek şöyle devam etti:

ACIMIZI TİCARETE DÖKMEYİN
“Hatta bebeğin asıl isminin Aylan değil ‘Alan Kurdi’ olduğunu belirterek, ‘Acımızı ticarete dökmeyin’ diyerek, yapılmak istenen filme karşı olduğunu belirtmişti. Acılı ailenin bu durumu anlaşılan Steven Seagal’a otel önünde anlatılmış olmalı ki sıkıntısını gazetecilerden çıkardı. Bir başka önemli konu da film ekibinin Bodrum Belediyesi’nden izinsiz olarak filmin tanıtım afişine Bodrum Belediyesi’nin logosunu da koyması. Belediye yetkililerimiz ile bizzat bu konuyu konuştum ve onaylarının olmadığını söylediler.

Alan Bebeğin ölümü ile çok ciddi bir trajedi yaşanmış ve yaşanan gerçekler tüm dünyaya bir fotoğraf karesi ile duyurulmuştu. Şimdi bakıyoruz da neresinden tutarsanız tutun, yapılanlar gayri ciddidir. Her yıl Bodrum’da ve Ege sularında yüzlerce mülteci can vermekte tabi ki insanlık dramlarını her platforma taşımalı ve farkındalık yaratılmalıdır. Bir daha böyle dramların yaşanmaması için çok ciddi proje ve çalışmalara ihtiyaç vardır. Gazeteci arkadaşlarımızı kokteyle davet edip sonrasında çalışmalarına seyirci kalanları da ayrıca buradan kınıyoruz”

 

 

Bir cevap yazın