Göcek MUÇEV Marina’da neler oluyor?

Haber
Haberi paylaşın

Fethiye Belediyesi’nden alınarak Muğla Çevre Vakfı’na(MUÇEV) devredilen Göcek’teki marinada bağlama fiyatları 4 kat artırılınca tekne sahipleri isyan etti. Marinada iskelelerin çöktüğü, elektrik panolarının hayati tehlike saçtığı da iddia edildi.

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi Göcek Mahallesi’nde 200 tekne kapasiteli eski adıyla Belediye Marina, işletim hakkı Fethiye Belediyesi’nden alınıp geçen yıl Muğla Çevre Vakfı’na (MUÇEV) verildi. Yeni yönetimin tekne bağlama fiyatlarını 4 kat artırdığını ileri süren tekneciler isyan etti. Marina yönetiminin yaptırımda bulunması korkusuyla isim belirtmeden açıklama ortaklaşa yapıldı. Marina yönetimi suçlamaları kabul etmedi.

Göcek’te 5 ayrı kooperatife bağlı 100 tekne sahibi mağduriyetini Sözcü’ye anlattı. Ortak açıklama şöyle:
“MUÇEV göreve geldikten sonra fiyatlar anormal biçimde zamlandı. Örneğin 18 metre uzunluk, 4,5 metre genişlikteki kabinli bir tekne için geçen yıl 6 bin lira 12 aylık bağlama ücreti ödenirken şimdi 6 aylık sözleşme karşılığında 24 bin lira ödendi. Bu da yıllık düşünüldüğünde 8 katı anlamı taşıyor. Rakamlar yükseldi ama hiçbir yenilik getirilmedi. Elektrik panoları dökülüyor. Her an bir kişi elektriğe kapılabilir. Teknede yangın çıkabilir. Beton iskelelerin bir kısmı çökmüş vaziyette. Mapalar perişan”

TENEZZÜL VE TİCARİ DİYE BİZİ AYRIŞTIRDILAR
“Kabinli tekneleri ticari olarak belirleyip dışarıdan gelen yeni bir tekne muamelesine tabi tutularak kooperatif üyesi olmanın ayrıcalığı tanınmadı. Diğer tenezzül, yani gezi teknelerine yüzde 40 indirim sağladılar ama geçen yılın rakamından yine çok fazla. Özel sözleşme yapılıyor. İmzalamadığımız taktirde Sahil Güvenlik marifetiyle buradan uzaklaştırılacağımız açıklandı. Korkumuzdan kimse ses çıkaramadık”

NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ
“Burada herkes korkuyor. Kime ve neye direneceğiz. Kimse hakkını arayamıyor. Bir başka yanlış da kabinli yani charter turu yapan tekneler en az bir hafta ile bir ay arasında buradan ayrılıyor. Onların boş kalan yeri başka tekneye satılarak bir yerden iki kez para alınıyor. Günlük bağlama fiyatı dedik bu daha yüksek çıktı. Derdimizi kime anlatacağız bilmiyoruz”

ŞİMDİYE KADAR KEYFE KEDER İŞLEM YAPILMIŞ
MUÇEV Alan Koordinatörü Osman Gökmen tüm suçlamaları kabul etmedi. Gökmen “Marinayı geçen yıl 12 Haziran’da aldık ama sözleşmesi bu sene 30 Nisan’da bitecek 38 tekne olduğu için 1,5 ay öncesine kadar bir şey yapamadık. 100’ün üzerinde tenezzül ve tur teknesi ile 80 civarında da özel tekne var. İlçe Turizm Kurullarının biz liman işletmelerine uyguladığı yasalar var. Bunun dışına çıkmamız mümkün değil. Bir yıldır bize hiçbir evrakını ibraz etmeyen tekneler var. En basit bir teknenin sigortası ya da denize elverişlilik belgesi yoksa hiçbir yere bağlanamaz. 6-7 kez kooperatif başkanlarıyla toplandık. Hiçbir şekilde söylediklerini yerine getirmediler. İnşaatına başlayacağımız hasarlı bir alan var sezonun bitmesini bekliyoruz. Burayı Göcek’e yakışır hale getireceğiz. Biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Ben de gemiciyim. Esnafın geçimi teknelerden. Charter teknelerinin Göcek’e girerek alış veriş yapmalarını sağladık. Bu bile esnaf için büyük kazanç oldu. Şimdiye kadar iskele ücretlerini kime ve nasıl ödemişler, belge bile gösteremiyorlar” diye konuştu.

3 comments

 • Merhaba marinanız gayet güzel
  Ve göçekte marina denilecek kadar süper ötesi
  Lakin personel geneli eğitimsiz konuşma ve diksiyon bozukluğu var
  Başta marina müdürü
  Ve personel yeni çalışanlar
  Marina müdürü kibirli gülmeyi unutmuş sanırsam
  Dünyayı o yaratmış ilgisiz ofise gelirsin merhaba demekten açiz ben dünyayı dolaştım böyle hizmet görmedim
  1 marina müdürü insanları memnun etmek zorunda ki Bi tekne 10 tekneye bedeldir
  Sanki ister gel ister gelme havasında
  Bot bağlama iskelesi bakan gençler
  Botu yeni yanaştı para insanlar Bi insin bottan
  Diyeceğim oki affınıza sığınarak
  İmam ne yaparsa cemaat onu yapar
  Bunu bilhassa dikkate almanızı
  Tavsiye ederim

 • Bütün personeli için aynı şeyi söyleyenem ama gerçekten de çoğunluğu müdürleri de içinde üslup hitap müşteri ilişkıleri koca bir sıfır

Bir cevap yazın