Rafting can çekişiyor

Haber
Haberi paylaşın

Dalaman Çayı’nda gerçekleştirilen raftingte 6 şirket 2009 yılına kadar günde ortalama 150 kişi ağırlarken, şu anda hizmet veren 4 şirket en fazla 50 kişiyle tur yapıyor. 19 yıllık profesyonel rafting rehberi Recep Güler “Her geçen gün kötüye gidiyor” dedi.

Muğla’nın Dalaman ve Köyceğiz İlçeleri sınırları içinde yer alan Dalaman Çayı’nda özellikle Marmaris, Bodrum, Ortaca, Dalyan ve Fethiye bölgesine tatile gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiği tura ilgi her geçen gün azalıyor. Hatta bu sene neredeyse bitme noktasında. Eskiden yıl genelinde günde ortalama 200 kişinin katıldığı turlara şu anda 50 kişiye bile ulaşmıyor.

En yoğun dönemini 01 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında yaşayan ve özellikle yabancı turistlerin akın ettiği Dalaman Çayı’ndaki rafting heyecanına neredeyse nokta konuldu. Akköprü Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla birlikte 2011 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21’inci Bölge Müdürlüğünce raftingin yasaklanmasıyla gerileme dönemi başladı. Daha sonra parkur 23 km.den 14 km. indirilerek kısıtlanan alanlar içinde yapılmasına izin verildi. Son 4 yılda da katılım sayısı giderek düşünce 2 şirket faaliyetini durdurmak zorunda kaldı.

PARKURUN YARISI GİTTİ

Dalaman Çayının rafting için en elverişli nehirlerden birisi olduğunu belirten 20 yıllık rafting rehberi Recep Güler Sözcü’ye özel açıklamalarda bulundu. Güler; “Raftingin 9 km’si baraj nedeniyle kaybedildi. Eskiden zorluk derecesi çok zor anlamına gelen 4 puanlık çağlayanlar vardı. Buralardan geçmen adrenalin açısından müthişti. Derece 5 ise aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişleri olan yerlerimiz vardı ve dünya profesyonelleri buraya akın ediyordu. Şu anda yine aynı heyecan yaşanacak parkurlarımız var ama eski müşterimizi kaybettik” dedi.

İLGİ ÇOK AZALDI
Güler, “Eskiden müşteriye bot yetiştiremezdik, şimdi tersi oldu” diyerek şöyle konuştu:
“Dalaman Çayı rafting için en elverişli nehir. Farklı zorluk derecelerinde iki ayrı etabı var. Dalaman  çayının üst etabı 3. zorluk derecesinde ve bu etap rafting botlarıyla geçilebiliyor. Alt bölümde kalan 2. etap ise ‘river-kayaking’ olarak adlandırılan küçük botlarla geçiliyor ve  ilk kez deneyenlere ve tavsiye ediliyor. 1 zorluk derecesindeki bu etaba, çocuklar da katılabiliyor. R3 orta zorlukta yani 3-4,5 dereceli parkur ve Narlı Mahallesi Çubuklu sokakta madenlerin olduğu yerden başlayıp 9 km. sonra 5’nci çağlanda bitiyor. Bunun ardından R2 startına minibüslerle geçiliyor. Burası Cehennem Deresi ve buradan 5 km. sonra akıntı bitiyor. Zorluk derecesi yok gibi yani 0-2 arasında. Bu bölgede oyunlar oynuyoruz. Bu geçişten sonra botlardan inilip 40 dakika tekneyle botlar bağlı biçimde yol alınarak ilk noktaya varılıyor.”

FİYATLARIMIZ ARTMADI DÜŞTÜ
“Eskiden para kazanıyorduk. Şimdi masrafları kurtarmaya uğraşıyoruz. Şu sanda turlarımız kişi başı 30-40 dolar arasında değişiyor. Müşteri çeşitliliği turizm firmaları ve otellerden geliyor olsa da kapı müşterisi olarak adlandırdığımız doğrudan bize gelen müşterilerimize kişi başı 150 TL fiyatımız var ama bu fiyat gurup olarak gelen müşterilerimize kişi sayısına göre düşebiliyor. Fiyatlarımıza ilçelerden transferler, kahvaltı, öğle yemeği ve dönüşte tekne turu da dahil.”

RAFTİNG NEDİR?
Rafting, raft  adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporu. Raftingde asıl olan içinde bulunulan raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kaya ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları belirtir.

Derece 1: Çok basit akıntılı ve kolay geçişler için uygundur.
Derece 2: Az akıntılı ama düzenli bir akışa sahiptir. Tehlikesi bulunmayan küçük kaya ve dalgalar vardır, basit geçişler için elverişlidir.
Derece 3: Orta zorluktadır. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.
Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler(Çağlayan)  vardır. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güçtür. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıftır.
Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler vardır. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkurdur.
Derece 6: Nehir metrelerce yukarıdan dökülür, sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftingciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.

 

Bir cevap yazın