İztuzu’nda çevrecilere jandarma engeli

Haber
Haberi paylaşın

İztuzu’ndaki DEKAMER tesislerinin bulunduğu yere yapılmak istenen Ekolojik Hastanesi’ne karşı çıkan Dalyanlı çevrecilere MUÇEP destek vermek üzere 60 kişi ile bölgede inceleme yaptı. Jandarma slogan atma, pankart açma ve basın açıklaması yapılmasına izin vermedi. Açıklama çay bahçesinde gerçekleşti.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce İztuzu’ndaki DEKAMER’in yere yapılmak istenen Ekolojik Hastaneye karşı çıkan İztuzu Koruma Platformuna destek vermek amacıyla MUÇEP üyesi 60 kişi İztuzu’na çıkarma yaptı. Jandarma pankart açılması, slogan atılması ve basın açıklaması yapılmasını yasaklayınca açıklama bir çay bahçesinde gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce “İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu ve Günübirlik Alan Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması” düzenlemiş, Dalyanlı çevreciler ve İztuzu Koruma Platformu (İKUP) projeye karşı çıkmıştı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), İKUP’a destek vermek için bölgede eylem kararı aldı. Datça, Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Dalyanlı 60 kişilik MUÇEP ekibi DEKAMER’e gelerek incelemelerde bulundu. Çalışma sistemleri üzerine bilgi edinerek bölgeyi gezen çevrecilere İKUP Sözcüsü Murat Demirci bilgi paylaşımında bulundu.

PROJE YARIŞMASI DURDURULDU
Murat Demirci Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığı görüşme sonrasında projenin tamamı yerine olması zorunlu olanların İztuzu’nda yapılması teklifinin kabul edildiğini ve proje yarışmasının durdurulduğunu söyledi. Demirci “Daha önce bugün için alınan eylem iznine rağmen Ortaca Belediye Başkanı MHP’li Alim Uzundemir bizden eylemi ertelememizi, kendisinin de bu konuyla ilgili uğraş verdiğini, bizim düşüncelerimizi desteklediğini söyleyince biz İKUP olarak eylemi 7 Temmuz’a erteledik. Buraya bize desteğe gelen sizlere teşekkür ediyoruz” diyerek şöyle devam etti:

MUÇEP’E ÖZEL ŞARTLARLA İZİN
“Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan beni arayarak ‘MUÇEP’in orada inceleme yapmasında sakınca yok. Fakat incelemenin eyleme dönüşmesi, slogan atılması, pankart açılması ve basın açıklamasını istemiyoruz. Bunlar olduğu taktirde müdahale ederiz. İnceleme sonrasında toplantı için tahsis ettiğimiz belediye tesisleri de iptal edildi’ dedi. Ben de sizler adına bu konuda söz vererek sizi bilgilendirmek için buraya geldim.”

MUÇEP ortamın gerilmemesi için açıklamayı Dalyan’da bir çay bahçesinde yaptı.

MUÇEP AÇIKLAMASI
“Bu proje dünyanın göz bebeği gibi korunması için üzerinde titrediği İztuzu Kumsalının yapılaşmaya açılması için büyük bir tehdit içeriyor. Proje her ne kadar “ekolojik kaplumbağa hastanesi” şeklinde ifade edilse de, aslında 6 yıl önce yine verilen çevreci tepkisi nedeniyle iptal edilen projeden farklı değil. Proje, yine Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve mutlaka korunması gereken İztuzu kumsalını tüm koruma hükümlerini hiçe sayıyor. Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi’nin yapılmasına karşı değiliz. İztuzu Kumsalında yapılmasını istemiyoruz. Şartnamedeki 5 bin m2’lik otopark inşası da orman ve sulak alanı kapsayan proje gerçekleştiği takdirde, İztuzu’nun hem karasal hem denizel ekosistemi üzerinde geri dönüşü olmayan ekolojik yıkıma neden olacak, yeni yapılaşmaların da yolunu açacaktır. Proje için öngörülen orman alanın tahrip edilmesi ile IUCN kırmızı listesinde yer alan Likya Semenderlerinin yaşam alanı da tahrip edilecektir.

Bizlerin de desteklediği Caretta Hastanesi projesi, Ortaca Belediyesi ve ilgili sivil toplum örgütleri ile müzakere edilerek uygun bir alanda olmalı.

Son söz olarak, Muğla Çevre Platformu’nun Dalyan’da buluşmasından, vereceği mesajlardan rahatsızlık duyan, basın açıklaması yapmamızı, toplantı özgürlüğümüzü engellemek için türlü baskılar uygulayan, demokratik haklarımızı kısıtlamaya, toplanma ve ifade özgürlüğümüzü baskı altına almaya çalışan girişimlerinizi kınıyoruz.”

 

 

Bir cevap yazın