Marmaris’te hayvan dostları mahkemelik

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris İçmeler DOHAYKO Başkanı Tülay Yıldız, MAHAYKO Başkanı Özlem Pınar Onur’un kendisini darp ettiği gerekçesiyle aldığı darp raporuyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Özlem Pınar Onur, “Ortada kamera kayıtları var, kendi yanlışlarını örtmek için çamur atıyor” dedi. 

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde iki sokak hayvanları dernek başkanı arasında aylardan bu yana yaşanan sıkıntı gün ışığına çıktı. İçmeler Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Başkanı Tülay Yıldız, Marmaris Barınak ve Sokak Hayvanları Derneği (MAHAYKO) Başkanı Özlem Pınar Onur’un kendisine barınakta sözlü hakaret yaparak darp ettiğini gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Suçlamayı kabul etmeyen Özlem Pınar Onur, ise “Yalan söylüyor, ortada kamera kayıtları var” diyerek kendini savundu.

Marmaris’te sokak dostlarını koruma amacıyla kurulan dernekler, sokak dostlarını korumaktan ziyade kendi aralarında kavgalarıyla gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Marmaris’te ilk bolarak1990’lı yılların başında kurulan Marmaris Barınak ve Sokak Hayvanları Derneği yıllarca sokak hayvanlarına kol kanat gerdi. Dernek çok sayıda başkan değiştirdi ama derneğin amaçları değişmeyerek sokak dostlarımıza kol kanat germeyi başardı. Son birkaç aydan bu yana sürdürülen dernek içi çekişmeler şiddete dönüştü.

SUÇLAMALAR ÇOK AĞIR
DOHAYKO Başkanı Tülay Yıldız kendi sosyal hesaplarında MAHAYKO için çok sayıda suçlamalarda bulunmuş, son olarak da “Rezalet. Bu durumu şiddetle protesto ediyorum. Bu canlara kötü davrananlar insan olamaz. İnsanlık öldü mü? Sosyal medyada paylaşılırsa Marmaris için hiç de iyi olmaz. Bu olayı toplantılarımızda tartışalım lütfen” diye yazdı. Hatta barınaktaki hayvanların yaşadığı alanlardaki pislikler ve yaşanmanın zorlaştırıldığı ortamları gösteren fotoğraflar servis edildi. Bunu karşı açıklama izledi. Derken aradan geçen iki hafta sonrasında DOHAYKO Başkanı Tülay Yıldız’dan yeni bir açıklamayla konu doruğa ulaştı:

DARP EDİLDİM
“Çok üzücü ve zorunlu açıklama. Değerli doğa ve hayvan hakları savunucuları, bildiğiniz gibi, bu sayfalarda, sizlerle sadece, doğa ve hayvan haklarına ilişkin sorunlar ve haberleri paylaşmaya çalışıyoruz. Uzun süredir bizleri çok rahatsız eden olaylar ve davranışlar olmasına karşın, sizleri bu çirkin, seviyesiz hakaretler vs. ile meşgul etmeyi gereksiz gördüğümüz için, paylaşmayı uygun görmüyorduk. Fakat ne yazık ki bundan iki gün önce, Marmaris barınak annemiz, Tülay Yıldız’a kendisi de güya bir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı olan, Ö.P.O hanım; barınak binasının içinde, hem de barınak veteriner hekimleri, tüm görevlilerinin gözleri önünde, hem sözlü hakarette bulunup, hem de fiziksel şiddet uygulayarak darp edince, yapma gereği duyduk”

KARALAMALAR SÜRÜYOR

MAHAYKO Başkanı Özlem Pınar Onur suçlamaları kabul etmeyip çok daha sert açıklamalarda bulundu:

“Yalan söylüyor, ortada darp olmadığını kamera kayıtlarından ispatlarım. Yaptığımız özel toplantıyı kapı aralığından dinlerken yakaladım ve kapıyı sertçe kapattım, bütün mesele bu. Bunu gururuna yedirememiş olmalı. Gelelim şimdiye kadar susup açıklamadığım gerçeklere”

PEŞİNDEN BÜYÜK SUÇLAMALAR GELDİ
 “Olaylar yeni değil. Birkaç yıldır bu çekişme sürüyor. Hayvanların önünde mangal yapıp içki içtiler. Karantinada olması gereken hayvanları umursamadılar. İki tane Pitbull marka köpeği parayla satmak için barınaktan çıkarmak amacıyla çalışanlara para teklif ettiler. Çalışanlar bunu bizlere açıklayınca hepimize cephe aldılar. Ayda yılda bir barınağa gelenler neyin ahkamını kesiyor? Belediyenin yarım trilyon para harcadığı barınakta 3 veteriner, 9 personel var. Yıllarca barınağa değil Tülay hanıma bağış yapıldı. Ortada makbuz yok. Barınakta tek anahtarlı, mührü olmayan kocaman bağış kutusu var. O anahtar da kendisinde. Ne zaman açıp kaç para bağış yapıldığını kimse bilmiyor. Dernekte sayman olduğum için tek sorumluluk bana yöneleceğinden durumu yönetim kuruluna ilettim. Olağanüstü kongre kararı alınarak Tülay Hanım seçimle başkanlıktan indirildiği için bunları intikam amaçlı yapıyor. Bir başka gerçeği daha açıklıyorum. Bağışlanan mamalar kayda alınması gerekiyor dediğimiz an bağış ile gelen tüm mamaları alıp evine götürdü. Şimdilik sadece bunları söylemem yeter sanırım”

 

Bir cevap yazın