Marmaris Semenderi ile Akdeniz Foku Buluştu

Haber
Haberi paylaşın

Akdeniz Koruma Derneği, Marmaris Milli Parkı Günnücek Sığla Ormanında nesli tehdit altındaki Marmaris Semenderi ile Akdeniz Foklarının yaşam alanları, beslenme şekilleri gibi yaşamlarına dair konuları içeren çocuklara yönelik etkinlik düzenlendi.

MUĞLA Marmaris Milli Parkı Günnücek Sığla Ormanında Akdeniz Koruma Derneği tarafından nesli tehdit altındaki Marmaris Semenderi ile Akdeniz Foklarının yaşam alanları, beslenme şekilleri gibi yaşamlarına dair konuları içeren çocuklara yönelik etkinlik düzenlendi. Etkinliği 350 öğrencinin yanı sıra öğretmen ve aileler izledi.

Marmaris, 2017 yılından bu yana Marmaris Semenderi ve Akdeniz Foku için çocuklara yönelik çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesinin desteğiyle düzenlenen etkinlik büyük beğeni kazandı. Akdeniz Foku ve Marmaris Semenderinin yaşam alanları, beslenme şekilleri gibi yaşamlarına dair konuları, çocukların eğlenerek öğrenebileceği interaktif etkinlikler ile gösterime sunuldu. Bunların yanı sıra sanat atölyelerinin düzenlendiği stant çalışmaları ve pandomim gösterisi gerçekleşti.

İKİSİ DE TEHDİT ALTINDA
Marmaris Milli Parklar Müdürü Fikret Çatalkaya: “Milli parkımız orman, deniz ve kıyı ekosistemlerinin çeşitliliği ile pek çok karasal ve denizel türe ev sahipliği yapıyor. Bu türler arasında, Marmaris Semenderi ve Akdeniz Fokunun da aralarında olduğu nesli tehdit altında ya da endemik türler yer alıyor. Bu türlerin Marmaris’teki varlığını sürdürmesi, sadece ülkemiz için değil, dünya için önem taşıyor” dedi.

HERİKİSİ DE NADİDE
Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya; “Marmaris doğasının nadideliğinin simgesi niteliğindeki Akdeniz foku ve Marmaris semenderi, dünya ölçeğinde nesli tehdit altında. Bu iki tür için düzenli izleme çalışmalarla üreme davranışları, popülasyon büyüklüğü ve yoğunluğu hakkında bilgi topluyoruz. Bu iki türe yönelik insan kaynaklı tehditlerin ortadan kalmasının ilk adımını, doğa bilgisinin artması olarak değerlendiriyoruz” dedi.

MARMARİS SEMENDERİ
(Lyciasalamandra flavimembris) Likya Semenderlerinden olan bu tür, Türkiye’de sadece Muğla’nın Marmaris ve Ula ilçeleri çevresinde ki dar bir alanda yaşıyor. İklim değişikliğinin neden olduğu düzensiz yağışlar ve sıcaklık değişimleri, habitat kaybı, yaşam alanlarını bölen otoyollar ve doğadan toplama, bu türün nesli için tehditlerin başında yer alıyor. Bunlarla beraber yaşam alanında piknik ve kamp sonrası bırakılan çöpler, moloz dökümü, evsel atıklar, tarımda kullanılan gübre ve kimyasallar, türün besinini oluşturan canlıların azalmasına neden olarak Marmaris semenderini de tehdit ediyor.

AKDENİZ FOKU
(Monachus monachus) : Akdeniz foku habitat tahribatı, yaşam alanlarına mudahale, balıkçılıkta kullanılan av araçlarına kazara dolaşma, kirlilik ve yasadışı avlanma uygulamalarının bir sonucu olarak denizel biyo-çeşitliliğin azalmasını içeren tehditlere maruz kalıyor. Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan türün küresel nüfusu 700 kadar iken Türkiye kıyılarında 100 kadar Akdeniz foku yaşıyor.

Bir cevap yazın