İztuzu’nda yeniden imara kesinlikle hayır

Haber
Haberi paylaşın

6 sene önce İztuzu’nda yapılmak istenip çevrecilerin karşı çıkmasıyla vazgeçilen Caretta Hastanesinin adı değiştirilerek “Ekolojik Hastane” adı altında tasarım yarışması düzenlenince çevreciler “6 yıl önceki gibi şimdi de aynını düşünceyle yaptırmayacağız” açıklaması yaptı.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce İztuzu’ndaki DEKAMER tesislerinin bulunduğu yere yapılmak üzere  “Ekolojik Hastane” adı altında tasarım yarışması düzenlenince çevreciler ayağa kalktı. “6 yıl önce de bunun yerinin koruma altındaki İztuzu olamayacağını söylemiştik. Yine aynı sebeple buna karşı çıkacağız” açıklaması yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü son başvuru tarihi 16 Temmuz olan “İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu ve Günübirlik Alan Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması” düzenledi. Hedef olarak da, dünyanın ender özellikli alanlarından biri olarak kabul edilen İztuzu Kumsalı ve Dalyan sulak ekosistemini geleceğe taşımak ve mevcut DEKAMER yerleşkesinin ve çevresel kullanımların negatif karbon ayak izi üretecek bir bilinç ve düzeyde uygulamaya da esas olacak özellikli bir projenin elde edilmesi” belirlendi. Dalyanlı çevreciler projeye isyan etti.

6 YIL ÖNCE DE YAPILMAK İSTENMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Muğla’nın büyük şehir olmadan önce Ortaca İlçesine bağlı Dalyan Beldesiyken dünyaca ünlenen İztuzu Plajında DEKAMER tarafından eni 19, boyu 20 metre ve Caretta caretta iskeleti şeklinde tasarlanan yeni rehabilitasyon merkezine “Orada bir bina yapılırsa gerisi gelir” düşüncesiyle çevreciler karşı çıkmıştı. Çevrecilere Muğla genelindeki sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle bu düşünceden vazgeçilip proje rafa kaldırılmıştı.

DÜŞÜNCE HASTANE DEĞİL DE “EKOLOJİK TASARIMLI” BİR OTEL Mİ?
Dalyan Turizm ve Çevre Koruma Derneği üyesi Murat Demirci, “DEKAMER’in mevcut tesislerinin iyileştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Ekolojik tasarım’ yarışması düzenliyor. Şartname DEKAMER tarafından yazıldı ve maalesef bakış açısında 6 yıl önceki teşebbüsten farkı yok. Halbuki bakış açısını doğru tespit ederseniz, mevcut tesislerin büyük bir kısmının hem deniz kenarında ve hem de koruma statüsünden ötürü orada olmaması gerektiğini görebilirsiniz. Ben kendimi yarışmayı bir hastane için değil de 40-50 kişi konaklamalı, müzesi olan, otobüslerin de gelebileceği yeterince geniş park alanlı, yeme içme yeri de olan ‘Ekolojik tasarımlı bir otel’ için düşünmek zorunda hissediyorum.  Neden bunu kabul etmeyeceksek, hastane projesini de, ekolojik tasarımı da olsa kabul etmeyeceğiz. 6 yıl önce neden kabul etmediysek, şimdi de aynı sebeplerle kabul etmeyeceğiz” dedi.

HASTANE DALYAN’NA YAPILSIN
Bu projenin İztuzu yerine başka bir yere yapılması gerektiğini de savunan Demirci şunları söyledi: “Daha ne kadar söyleyeceğiz? Böylesine binaların yeri koruma altındaki İztuzu olmamalı; böylesine yapılaşmanın kapısı açılmamalı, böylesine bir yaklaşımla üniversite diğer teşebbüslere sebebiyet vermemeli, kötü örnek olmamalı. Yarışmanın, çıkacak sesleri kesmeye yönelik ‘ekolojik’ kelimelerle bezeli ‘masum’ bir yöntem olduğunu ve samimi olmadığını düşünüyorum. Gerçekten samimi olsaydı, bugüne kadar bu konuda doğanın sesi olan ve onu koruyan sivil toplum kuruluşlarının fikri sorulur ‘hastane İztuzu’na değil Dalyan’a yapılsın’ savı ve isteğine şartnamesinde yer verilirdi. Yarışmaya katılacaklara önerim, merkezi Dalyan’da olan, yukarıdaki şartları karşılayacak bir tasarımla yarışmaya katılmalarıdır. Aksi taktirde projeleriniz, bundan öncekinde olduğu gibi sadece jüriyi memnun eder.”

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Okyay Tirli de Muğla’daki diğer sivil toplam örgütleriyle birlikte bu projeye karşı müdahil olacaklarını açıkladı.

 

Bir cevap yazın