Engelli memura zorunlu tuvalet temizliği

Haber
Haberi paylaşın

İzmir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde devlet memuru engelli personeli kadrosuyla çalışan Fadimeana Demirel, hastanenin Sağlık Bakım Hizmeti Müdürü tarafından başka servise alınarak tuvalet temizlettirmesi ortalığı karıştırdı. Demokratik Sağlık Sendikası İzmir Temsilciliğinin olaya el koymasıyla Demirel eski görevine getirildi.

İZMİR’in Alsancak İlçesi Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde yaşanan onur kırıcı görevlendirme sonlandırıldı. Hastanede devlet memuru engelli personeli olarak Sterilizasyon Merkezinde hizmetli kadrosuyla çalışan Fadimeana Demirel, hastanenin Sağlık Bakım Hizmeti Müdürü  tarafından Fizik Tedavi Salonuna görevlendirilerek tuvalet temizliği dahil tüm temizlik işlerinde çalıştırılmaya başladı. Demokratik Sağlık Sendikasının girişimleri sonrasında engelli memur eski görevine yönlendirildi.

Fadimeana Demirel’in hastane yöneticiliğine 1 Şubat tarihinde yazarak resmi kayıttan geçirdiği dilekçe gerçeğin ortaya çıkmasına neden oldu.

2 AY TUVALET TEMİZLEDİ
Demirel dilekçesinde; “Kurumunuzda devlet memuru engelli personeli olarak hizmetli kadrosuyla görev yapmaktayım. Kurumunuz Sağlık Bakım Hizmeti Müdürü Hayriye Marangoz tarafından Sterilizasyon Merkezinde çalışmaktayken Fizik Tedavi Salonuna görevlendirildim. Burada tuvalet temizliği dahil tüm temizlik işlerini Müdire H. M.’nin bilgisi dahilinde yaptırılmaktayım. Hastanemizde temizlik çalışanları varken bu işi bana zorla yaptırılması yasal mıdır? Ayrıca Cuma günleri mesaim saat 18-18.30’a kadar uzamaktadır. Fazla mesai ücreti de talep etmeme rağmen tarafıma ödenmemekte. Mağduriyetimin bir an önce giderilip eski görev yerim olan sterilizasyon merkezinde yeniden görevlendirilmek istiyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim” diye yazdı. Dilekçesine cevap verilmediği gibi yeni işine devam etmesi istedi.

SENDİKA HAREKETE GEÇİP EYLEM YAPTI
Konuyu öğrenince hastanenin başhekimliğinden konunun aydınlatılmasını istediklerini belirten Demokratik Sağlık Sendikası İzmir Temsilcisi Ahmet Doğruyol “Aile gariban. Arkadaşımız engelli ve konuşma zorluğu çekiyor. Yasalar açık. Verilecek işler engellerine göre düzenlenmek zorunda. Yapamayacağı bir işi vermek onlara açık açık eziyet etmektir. Ayrıca orada tuvalet ve diğer temizlik işlerini yapan personel de mevcut” dedi.

GÖREV DEĞİŞİKLİK SEBEBİ ÇOK İLGİNÇ
Doğruyol, görev değişikliğiyle ilgili ilginç bir duyum aldıklarını da belirterek “Başhekimlik görev değişikliği sebebini açıklayamadı. Duyumumuz ise Demirel’in neden Demokratik Sağlık Sendikası yerine Memur-Sen sendikasına üye olmadığından kaynaklanıyormuş. Eğer bu gerçekse olay daha da korkunç. Şimdi eski yerine geri aldıklarına göre sendikası da değişti mi acaba?” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın