Marmaris Bilim Parkı ziyaretçi rekoru kırıyor

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris İlçe Belediyesince 2017’de hizmete açılan 14 tematik bahçeden oluşan “İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı” ziyaretçi rekoru kırıyor. İki yılda 52 bin öğrenciyi ağırladı.

MUĞLA’nın Marmaris İlçe Belediyesince 23 Nisan 2017’de hizmete açılan, 8 bin metrekare açık ve 250 metrekare kapalı alana sahip 14 tematik bahçeden oluşan “İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı” ziyaretçi rekoru kırıyor. Park iki yılda 52 bin öğrenciyi ağırladı.

Tropik Bahçe, Sucul ve Sazlık Bitkiler Bahçesi, Gözlem Bahçesi, Düşündüren Bahçe, Bilimsel Oyunlar Bahçesi, Yaratıcı Çocuklar Bahçesi, Geofit Bahçesi, Kurakçıl Bahçe, Çevre Dostu Enerji Bahçesi, Uzay Bahçesi, Çocuk Oyun Alanı, Bahçıvan Çocuklar Bahçesi, Duyu Bahçesi ve Endemik Bitkiler Bahçesi olmak üzere 14 tematik bahçeden oluşan “İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı” öğrencilerin vazgeçemediği bir alan haline dönüştü.

BÖLGEMİZİN İLK TEMALI PARKI
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay “Açıldığından bu yana büyük ilgi gören parkımıza ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. İlk yıl burayı 25 bin öğrenci gezdi. Bu sayı her geçen gün artıyor. İlçe dışından da okullar ve eğitmenler gelerek parkta incelemelerde bulunup kendi fikirlerini de vererek buradan ayrılıyor. Çocuklarımızdan o kadar güzel fikirler ortaya atılıyor ki biz de son derece mutlu oluyoruz. Orta atılan fikirlerin yapılabilirliği incelenip o projeye destek verip vermeyeceğimiz görüşülüyor. Parkımızın tüm elektriği bile güneş enerjisi ile sağlanıyor. Fen bilimleri eğitimi görevli öğretmenlerimiz tarafından veriliyor” dedi.

FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN ADAYLARI HAYRAN KALDI
Parkın son ziyaretçileri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği ikinci sınıfta okuyan öğretmen adayları ve akademisyenler oldu. Bilim parkında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğretmen adayları, kendi sınıflarında yapabilecekleri uygulamalar ve okul bahçelerini bilim bahçelerine dönüştürme konularında bilgi alışverişinde bulundu.

Yaratıcı çocuklar atölyesinde uyguladığı çalışmalardan örnekler sunan Parkın Fen Bilgisi öğretmeni Cansu Karaman; basit ucuz malzemeler ile nasıl bilim yapılabilir ve öğrencilere yaparak-yaşayarak öğrenme ortamı nasıl sağlanabilir konusunu anlattı. Ardından teleskopla güneş gözlemi gerçekleştiren şanslı öğrenciler güneş lekesi gözlemledi.

Bir cevap yazın