CHP’li Erbay: “Avukatı darp edenlerden hesap sorulmalı”

Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun serbest bırakılmasının yetmeyeceği, sorumluların hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi.

MUĞLA CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun serbest bırakılmasının yetmeyeceğini belirtti. Erbay “Sorumluların hukuk önünde hesap vermesi gerekir” dedi.

Hatırlanacağı gibi Muğla Barosu’na kayıtlı Avukat Sertuğ Sürenoğlu, İstanbul’da bir düğün için alınan aşırı önlemlere karşı “Bir düğün için bu olur mu?” diyerek tepki göstermesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından yol ortasında dövülmüş sonrasında da hakkında yasal işlem yapılmıştı. CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Sokak ortasında linç edilen bir avukatın haksız yere aylarca ev hapsinde tutulması asla kabul edilemez bir durum. Bu konuyla ilgili mücadelemiz sonucunda avukat arkadaşımızın ev hapsi kaldırıldı. Şimdi bu olayın sorumlularının hukuk önünde hesap verme zamanıdır. Bu konunun peşini bırakmayacağız” diyerek şunları söyledi:

 ORTADA İŞKENCE VAR
 “İstanbul’un orta yerinde bir avukat adeta linç edilmiştir. Ters kelepçe takılarak gözaltına alınan meslektaşımız Çırağan Sarayı’nda 1,5 saat darp edilmiş, zorla tutanak imzalatılarak karakola götürülmüş ve işkence burada da devam etmiştir. Ardından da avukat arkadaşımıza hukuksuz bir şekilde ev hapsi verilmiştir. O dönemden bugüne kadar bu olayı çok yakından takip ettik. Avukat arkadaşımızı İstanbul’da evinde ziyaret ederek bilgi aldık, TBMM Genel Kurul’unda ve her platformda bu işkence olayını gündeme getirdik. Hem bizim hem de barolarımızın çabaları sonucunda meslektaşımızın ev hapsi kaldırılmıştır. Ancak bu yeterli değildir. Şimdi bu olayın sorumluların hukuk önünde hesap vermeleri için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Sorumlular adalet önünde hesap verecektir. Hukuk herkes için geçerlidir. Birilerinin dokunulmazlığı yoktur. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Bir cevap yazın