Yılmazköy’den yükselen çığlığı duyun artık

Haber
Haberi paylaşın

Topraklarının yüzde 85’i jeotermal kullanımına açılan Aydın ve çevresindeki halk, yasaların “Dur” demesine rağmen hala arazilerine jeotermal santral borular döşenmeye başlayınca eylem yaparak çalışmayı durdurdu.

AYDIN’nın 2007 yılında çıkarılan jeotermal yasası sonrası topraklarının %85’i jeotermal kullanımına açılmasıyla şu anda halk kelimenin tam anlamıyla jeotermallere karşı yaşam savaşı veriyor. Aydın Merkez ilçesi Efeler’e bir kilometre uzaklıktaki Yılmazköy’de mahkeme kararıyla durdurulan çalışmalar devam edince dün halk eylem yaparak çalışmayı durdurmayı başardı. Aydın Çevre Ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili “50’ye yakın jeotermal şirketlere karşı açılan ve 5 yıldır suren davalardan 8’ini kazanmamıza rağmen kimse kanun ve hukuk dinlemiyor. Yılmazköy’den yükselen çığlığı duyun artık” dedi.

Hatırlanacağı gibi yaklaşık iki yıl önce, Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi çevresine yapılacak jeotermal enerji santraline karşı kurdukları çadırlarda aylarca nöbet tutan köylüler gündeme gelmiş ve Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar’dan gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları da eylemi desteklemişti. Aradan geçen süre içinde süren davalardan bazılarının kazanılmasına karşı yasalar hiçe sayılarak çalışmaların devam etmesi üzerine köylüler yeniden sokaklara indi. AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili “Elimizde mahkeme kararı var ama bunu bile dinlemiyorlar” dedi.

ŞİMDİLİK ÇALIŞMAYI ENGELLEDİK AMA YA SONRA?
Kimsenin hiçbir yasaya aldırış etmediğini hatırlatan Vergili “Kızılcaköy’de olduğu gibi Yılmazköy’de de 5 yıldır suren Efkan Çetin ve 50 yakın jeotermal şirketlere karşı açılan 8 dava vatandaşlar lehine sonuçlandı. Buna rağmen dün(Cumartesi) Jeotermal Kenkepaş Enerji şirketi, yasal olmadığı halede borularını halkın yolundan geçirmeye çalıştı. Borularını yola indirmeye çalışırken köylü vatandaşlar tarafından engellenmeye çalışıldı. Bu arada yolun Efeler belediyeye ait olmasından dolayı, Efeler Belediyesi kamyon ve kepçe gibi büyük araçlarını inşaat bölgesine göndererek yolu kapatıp şirketin çalışmasını durdurmayı başardı. Biz de AYÇEP olarak bölgeye yetişerek halkımıza destek verdik” diyerek şöyle devam etti:

BELEDİYE ARAYA GİRDİ JANDARMA ÇALIŞMAYI DURDURDU
“Köylünün tüm direnişlerine ve ellerindeki mahkeme emrini göstermelerine rağmen çalışmalar durdurulmadı. Ne zaman ki Efeler Belediyesi yetkilisi gelerek yolun kendi belediyelerine ait olduğunu, yolda çalışma izinlerinin olmadığını ve bu gerekçeyle çalışmanın durdurulması gerektiğini belirtince bu kez jandarma marifetiyle çalışma engellendi. Bundan sonra ne yapacağız bilemiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz; Yılmazköy’den yükselen çığlığı duyun artık.”

Bir cevap yazın