Silikozis kader değil, kanser

Haber
Haberi paylaşın

Aydın’ın Çine İlçesinde feldspat ve kuvars maden yataklarında çalışarak silikozis solumaya mahkum edilen yaklaşık 3 bin kişi seslerinin duyulmasını istiyor.

AYDIN’ın Çine İlçesinde feldspat ve kuvars madenlerin işleyen çok sayıdaki fabrikalarda çalışarak silikozis solumaya mahkum edilen işçiler “Silikozis kader değildir” diyerek seslerinin duyulmasını istiyor. AYÇEP Çine Temsilcisi Ahmet Uslu  “Sermaye; önce para değil, önce insan sağlığı derse, gerekli teknoloji ve tedbirler kararlılıkla uygulanırsa bunu engellemek mümkün” dedi.

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Çine Temsilciliği sözcüsü Ahmet Uslu; Çine ve civarında geniş alana yayılan feldspat ve kuvars maden yataklarının tehlike saçmasına kimsenin aldırış etmediğini söyledi. Uslu “Ocaklardan kayalar veya taş parçaları olarak çıkartılan malzemeler fabrikada öğütülen ham madde toz halinde, yurt içi ve dışına pazarlanıyor. Öğütme sırasında  toza maruz kalan işçiler, ölümcül olan Silikozis hastalığına yakalanıyor. Bu bir meslek hastalığı dense de, önlenmesi imkansız değil. Sermaye; önce para değil, önce insan sağlığı derse, gerekli teknoloji ve tedbirler kararlılıkla uygulanırsa bunu engellemek mümkün” dedi.

Bu toz 30 yıldır solunuyor
Çine’de çok sayıda küçük işletmenin yanı sıra 6 tane de büyük işletmede 3 bine yakın işçinin çalıştığını hatırlatan Ahmet Uslu “En az 30 yıllık geçmişi olan bu hastalık nedeniyle onlarca maden işçisi yaşamını yitirdi. Onlarcası da bu hastalıkla, zorluklarla yaşıyor. İnsanlarımızın en iyi koşullarda çalışması, sağlıklı ve insanca yaşayacak ücret alması, özlük haklarının korunması için mücadele ediyoruz. Oksijen tüplü maskeler kullanılır, minimum tozlu bir ortam sağlanırsa sorunlar azalır. İşçi olmazsa patron hiç olmaz, üreten işçidir” diye konuştu.

Hastalığa yakalanınca işten kovuldu
Hastalığa yakalandığı için çalıştığı işyerinden uzaklaştırılan İlyas Tekin “Ciğerlerimde silikozis belirtisi görünüyor filmlerimi patron görünce ekonomik sebepler bahane edilerek işten çıkarıldım. Toz dışarı çıkmasın diye havalandırmayı kapmaya başladılar. Güya maskeyi delip sigara içmişim. Biz o tozu, ortamı, göz gözü görmez çalışma koşullarını fotoğraflarla, videolarla kanıtladık. Kendisinin benim sigara içtiğime dair kanıtı var mı? Toza maruz kaldığıma ve sensorineral işitme kaybına dair elimde raporum var” dedi.

Hiç muayene yapılmadan çalıştırıldık
Silikozis hastalığına bulaştıkları için çeşitli işyerlerinden çıkartılan Şenol Girgin(İşyerinde kavga ettiği gerekçesiyle), Burhan Özdemir(Senrdika üyesi olması nedeniyle) ve diğerleri. Hepsinin sıkıntısı ve derdi aynı. “Çoluk çocuk sahibiyiz ama sanki suç bizimmiş gibi gösterilip ortada bırakıldık” ortak sözleri. Uğur Aydoğdu, “İş yerinde bir kez bile sağlık kontrolünden geçirilmedik” dedi.

Bir cevap yazın