VİZYON BANK

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

“T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yalnız 50 Milyar Usd Ödeyiniz”.  Görevli iki genç kızın ellerinde tuttukları, hayali “VizyonBank” tarafından düzenlendiği izlenimi veren, pankart  büyüklüğündeki simgesel çekin üzerinde, böyle bir ifade yazılıydı.

Yaklaşık 40 dakika süren uzun -belki de sektöre hitaben yaptığı son- konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a, TİK-Turizm İstişare Kurulu- yöneticileri tarafından sahnede sunuldu. Bu arada salondaki konuklar da unutulmamıştı, onlara da bu simgesel çekin kredi kartı büyüklüğünde olan örneği dağıtıldı.

Kurtulmuş; 16 yıllık iktidarları döneminde ne denli başarılı olduklarını, ekonomide sağladıkları rekor büyümeyi, Türkiye’yi nasıl G-20 Ülkeleri arasına soktuklarını anlatırken, bu gelişmeyi hazmedemeyen bazı ülkelerin engellemek amacıyla girişimlerde bulunduklarının altını çizdi.

Özellikle 3.Havalimanının hizmete sunacağı; ilk adımda; 90 milyon, ikinci adımda; 150 milyon yolcu/yıllık kapasitesinin, İstanbul ve ülke  turizmine yapacağı katkıları uzun uzun anlattı. Bu arada bakanlığının önceden teşvik ettiği, Atatürk Havalimanı çevresinde gerçekleşen 4 milyar dolarlık turizm yatırımlarının, ne olacağı konusuna girmeye gerek görmedi.

Ekonomideki başarılarını aktarırken sözü; geçenlerde İtalya Başbakanı olan IMF eski Türkiye Masası Sorumlusu Cotarelli’ye getirdi.. Geçmiş yönetimlerden kalan borçları ödemekle yetinmeyip, 5 milyar dolar üste borç verecek duruma geldiklerini söylerken, salonda ağırlığı seyahat acentelerinden oluşan  TİK üyelerinden bolca alkış aldı. Henüz alkışlar kesilmeden telefonuma DW –Deutsche Welle- kaynaklı bir haber düştü.  “IMF Türkiye için teyakkuzda, başlığını taşıyor ve şöyle devam ediyordu: “DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, TL’deki değer kaybı ve yüksek dış borç nedeniyle IMF, Türkiye’nin kapısını çalma ihtimaline karşı hazırlık yapıyor. IMF’de bir acil durum grubu oluşturulduğu belirtiliyor.”

Elbette seçim öncesi görev süresi sona eren bakanlara veda yemeği vermek, uygar bir davranıştır. Konuk bakanın kısa bir konuşma ile turizme ilişkin görüşlerini sektör ile paylaşması da çok yerinde olurdu.

İktidarlarının son yıllarında, sayı ve gelir bakımından en fazla zarar gören bu sektörün temsilcilerine, seçim konuşması yapmak, en iyimser yorumla; siyasal yarar getirecek mi, pazar akşamı birlikte göreceğiz.

Kuşkusuz sektördeki meslek kuruluşlarının da benzerleri gibi bir araya gelerek, sorun ve çözümlere ilişkin önerilerini, kamu yönetimi ve siyasal iktidar ile paylaşmaları, onları bilgilendirmeleri olumlu bir yaklaşımdır. Ancak bu tür girişimlerin; bir üst vesayetin arandığı izlenimi uyandırmaması koşuluyla.

Kurulun (TİK) isminde danışma yerine, “istişare’nin seçilmesini bir yana bırakın.  Simgesel çeke yakıştırılan Vizyon (Bank) ile  çelişen bir gelişme daha yaşandı.

Dün akşamki yemeğin öncesinde garson; “ne içersiniz” diye sorunca; seçenekleri öğrenmek istedim. Sırasıyla saydı; “maden suyu, ayran, cola  ve renkli gazoz.”

Bir yanda ülkenin aydınlık geleceğinden söz edip, vizyoner olduklarını öne sürerlerken, ev sahipliği yaptıkları  yemekte, dayatmacılığa teslim olmalarını anlamakta zorlandım. Üstelik TİK içinde kendilerine ait mekanlarda alkollü içecek satan bir derneğin başkanı da yer alıyordu.

Konuşmanın bitimine doğru Sayın Kurtulmuş’un; kısa sürede ayrıntılarıyla vakıf olduğunu ifade ettiği; seyahat acentelerinin sorunlarını seçimden sonra hızla çözeceklerine ilişkin sözleri, salonda bulunanlar tarafından alkışlandı.

Anladım ki, Sayın Kurtulmuş’un içinde yer aldığı hükumetin, yasaklar ve dış politikadaki hataları yüzünden, ülkeyi ekonomik çıkmaza sokan ama en çok turizm sektörüne zarar veren uygulamaları, başta TÜRSAB’ın yeni yönetimi ve TİK’i henüz etkilememiş.

 

Bir cevap yazın