AMAN DİKKAT! Cankurtaran yasası bilmeyeni yakıyor

Haber
Haberi paylaşın

Sahillerde 200 metrede bir, havuzlarda ise her 500 metrekarelik havuza bir cankurtaran şartına kimse uymuyor. İşletmeci olası bir ölümlü kazada direkt suçlu olacağının farkında bile değil.

MUĞLA’nın Ula İlçesi Akyaka Mahallesi’nde Altın Cankurtaran Eğitmeni Erhan Öztürk’ün öğrencilere verdiği cankurtaran eğitimlerinde ülke genelinde göz ardı edilen büyük gerçek ortaya çıktı. Erhan Öztürk “Olası bir vakada cankurtarana değil yeterlilik belgesine bakılır, eksik ise ve eğer ortada ölümlü bir kaza varsa işletmeci direkt ölüme sebebiyet vermekten suçlanır” dedi. Bu açıklama ile tatil yörelerinde bir anda gündem değişti.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ILS ( Instrument Landing System – Aletli İniş Sistemi) belgesine sahip Altın Cankurtaran Eğitmeni Erhan Öztürk yaz sezonu öncesinde Muğla Fethiye ve Ula’da cankurtaran eğitimleri verirken ortaya göz ardı edilen büyük bir gerçek ortaya çıktı. Son olarak Akyaka’daki bronz ve gümüş cankurtaran kurslarına çoğunluğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu 12 kişinin katıldığı kursta Öztürk’ün açıklamaları herkesi hayrete düşürdü.

Cankurtaranlık yasalaştırıldı
Erhan Öztürk  “2006’da cankurtaran mesleği resmileştirildi. Cankurtarma ve ilkyardım tekniği, eğitim, çalışma ve uygulamaları, kullanılacak yardımcı araç ve gereçler, sporcuların yetiştirilmesi, çalışma yapılan yerlerde güvenliğin sağlanmasına ilişkin standart yasalar var” diyerek yanlış uygulanan yasaları şöyle sıraladı:

“500 metre kareden küçük her havuzda en az bir bronz cankurtaran, 500 metre kareden büyük olan her havuzda her 500 metre kareye en az 2 cankurtaran, derinliği 3 ve daha fazla olan havuzlarda ise gümüş cankurtaran şartı var. Sahil ve plajlarda ise her 200 metrelik bir sahile en az bir gümüş cankurtaran bulundurmak zorunlu. Sahillerde denize girme alanları ise cankurtaranın 3 dakikada yetişebileceği mesafeyi şamandıralarla kapatılması gerekiyor ama ülke genelinde bu hep yanlış uygulanıyor” diyerek şöyle devam etti:

Uygunsuzluk direkt işletmeciye yöneliyor
“Diyelim ki bir işletme alanı içinde boğulma olayı yaşandı. Sahildeki tüm uyarı levhaları tam olsa bile cankurtaranların özellikle sahildeki konumları çok önemli. Eğer cankurtaranların bulunduğu mesafe, denize çekilmesi gereken bariyerler, 200 metrelik barajın 15-20 santimlik eksikliğinde bile olsa işletmeci direkt adam öldürmek suçuyla yargılanır. Bu işletmeci kurumsal ya da özel olsa da fark etmiyor. Nedense işletmeciler bunun farkında olmamak için gayret gösteriyor. Bir işletme önündeki yüzme alanını yasal şartlara göre gözle görülür şekilde belirlemek ve cankurtaran ile desteklemek zorunda. Bunlar yoksa direkt ölüme sebebiyet vermekten işletme sahibi yargılanır”

 

 

 

Bir cevap yazın