Tohumluk soğan kilo 35 Liraya fırladı

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da geçen yıl 7,5 ile 9 lira arasında olan tohumluk soğan fiyatları 30 – 35 liraya yükseldi. Muğlalı tohumluk soğan satıcıları “14 ayda fiyatlar bu hale geldi, böyle giderse kuru soğan artık taneyle satılır” dediler

MUĞLA’nın çeşitli ilçelerinde tohumluk soğan fiyatlarının bir yılda kilosu 7,5 liradan yüzde 466 zamlanarak 35 liraya çıkması üreticileri zorda bıraktı. Muğlalı satıcılar eskiye oranla satışların son derece düştüğünü, bu nedenle soğan fiyatlarının önümüzdeki hasat sezonunda çok daha yükseleceğini, hatta tane ile satılmaya başlanacağını duyurdu.

Ortacalı soğan üreticisi Kamil Pınarcık, köylünün eskiden kilosunu 3-5 lira arasında aldığı soğanı rahatlıkla dikerek ürettiğini belirterek “Geçen sene fiyatlar Kasım ayında artmaya başladı. Dana önce kilosu en fazla 5 liralık olan soğan yüzde 100 zamlanıp önce 10 liraya çıktı. Sonra 20 ve derken Mayıs ayı başında da 30 ile 35 liradan satılmaya başlandı.  Soğan üreticisi ister istemez ya alımı kesti ya da azalttı” dedi.

Yakında soğan tane ile satılır
Dalamanlı tohumluk soğan satıcısı Durkadın Fidan “Bunu biz de satın alıp pazarda satıyoruz. Bursa, Kütahya ya da Denizli’den getirtiyoruz. Bize yüksek fiyatla gelince ister istemez bizim de satış fiyatlarımız artıyor. Önceki yıllar bir seferde 10 kilo tohumluk soğan alan müşterilerimiz, geçen yıl Kasım ayında bu rakamı 5 kiloya, son bir ay içinde de 2-3 kiloya kadar düşürdüler. Satışlarımız yarıdan fazla düştü. Tohumluk soğan satışı düştükçe kuru soğan fiyatları alır başını gider. Yakında soğan tane ile satılır” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın