Marmaris’te İzmir Marşı gerginliği

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’te, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüşte, İzmir Marşı söyleyen öğrencilere tepki gösteren Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili bir kişi ile öğrenciler arasında tartışma çıktı. Yol boyunca 15 Temmuz Marşı’nın çalındığını belirten öğrencilerin, “19 Mayıs’ta 15 Temmuz Marşı ne arıyor… Gelmiş boğazımı sıkıyor burada söylettirmiyor” sözleri ise dikkat çekti. Çok sayıda sivil toplum örgütü saldırıyı kınadı.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde Marmaris İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılı etkinlikler kapsamında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, ‘Gençlik Yürüyüşü’ düzenlendi. ‘100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun’ yazılı beyaz tişört giyen ilçedeki lise ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler ve ilçe protokolü, ellerinde Türk bayrakları ile Siteler Mahallesi’nde toplanıp, kortej eşliğinde Kordon Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalındı. Bir süre bu marşlarla yürüyen Uğur Okulları öğrencileri, yürüyüş sırasında gençlik ve İzmir Marşı’nın çalınmasını istedi. Bu istekleri yerine gelmeyen öğrenciler ellerinde Türk Bayraklarıyla İzmir Marşı’nı söylemeye başladı.

BOĞAZINA SARILDI İDDİASI
İddiaya göre, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü B.E, İzmir Marşı söyleyen öğrencileri susması için uyararak yürüyüşün çalınan marşlarla devam edeceğini söyledi. İddiaya göre, Marmaris İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü B.E, öğrencileri çalınan marşlara eşlik etmeleri, farklı bir marş söylememeleri için uyardı. Marş devam edince ortam gerildi.

Atatürk Anıtı önünde gelindiğinde, burada 15 Temmuz Marşı çalınmasına rağmen 50 kişilik öğrenci grubu, ellerindeki dev Türk bayraklarını sallayıp, burada da çember oluşturarak İzmir Marşı’nı söylemeyi sürdürdü. Bunun üzerine tartışma yaşandı. Milli Eğitim Şube Müdürü B.E’nin B. Ç isimli lise öğrencisinin boğazını sıkarak susturmak istediği iddia edildi. Araya giren öğretmenler olayın daha fazla büyümesini engellediği öğrenildi.

STK’LAR BİLDİRİ YAYINLADI
Özellikle öğrencinin boğazının sıkılması olayı bazı sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. CHP İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen, Eğitim-Sen, Velider, DİSK Emekli-Sen,

Pir Sultan Abdal Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Haziran Hareketi adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Bu hafta gençlik haftasıdır. 19 Mayıs 1919 ‘da başlayan Ulusal kurtuluşumuzun 100. Yılını kutluyoruz. Gençlik haftası çerçevesin de bugün Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı Gençlik yürüyüşün de 19 Mayıs ruhuna aykırı olaylar yaşanmıştır. Yürüyüş sırasında Gençlik Marşı ve İzmir Marşını da söylemek isteyen gençler susturulmak istenmiş itiraz edilince üzerlerine yürünmüş, bir öğrencinin boğazı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bilal Ergen tarafından sıkılmıştır. Burada boğazı sıkılan ülkemizin geleceğidir, demokrasidir, özgürlüklerdir. Bu mantık cunta mantığıdır. Darbeci mantığıdır. Seksen ihtilali mantığıdır.

Bugün Hasan Tahsin ‘in İzmir’de düşman işgaline karşı ilk kurşunu attığı gündür. Biz bu yürüyüşler de gençlere asıl bunları hatırlatması gereken eğitimcilerin tahammülsüzlüğünü kabul edemiyoruz. Üstelik 20 Mayıs 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla 19 Mayıs tarihi Gençlik ve Spor Bayramı olarak milli günlerimizin arasına girerken, bu marş da bu büyük bayramın simgesi olarak Türk gençliği ve sporcusunun marşı oldu. Gençlerin kendilerine armağan edilen bu günü ve bu marşları söylemesinden doğal bir şey olamaz. Cumhuriyetin kurucu iradesine aykırı olarak yapılmak istenen baskıların zulmün karşısındayız.

Günün anlamına uygun olmayan marşlar nedeni ile öğrenciler ayrıştırılmış ve bugün ki olaylar yaşanmıştır. Olayın yaşanmasın da ilgisi olanlar hakkında idari işlemin yapılmasını istiyoruz.”

 

 

2 comments

  • Eee sonuç efendim sonuç??
    Bilal Ergen denilen şahıs hakkında bir suç duyurusu yapılmış mı? Onca sendikacı, siyasetçi ne yapmışlar. Yazıklar olsun.

    • . Bu bir iddia nasıl bu kadar emin isteklerde bulunuyorsunuz. Yıllardır hocam tanırım, kimseyi kırdığını görmedim. duymadım. Atatürk’e sevgi ile bağlıdır. Kesinlikle iftira. Umarım yapılanlar karşılıksız kalmaz

Bir cevap yazın