Bakan Ersoy’un oteline halktan veto

Haber
Haberi paylaşın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Bodrum Adayalı’da yaptırmak istediği otelin halkı bilgilendirme toplantısında halk, “Oteli yaptırmayacağız” dedi.

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Gökova Körfezinde mavi yolculuğun ilk konaklama koyu olan Adalıyalı’da, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketine ait olan,  124 bin metrekarelik alanda inşa edilecek otel için bugün Mazı Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen halkı bilgilendirme toplantısında halk,  “O oteli yaptırmayacağız” dedi.

Bakan Nuri Ersoy’un şirketi ETS Grup’a ait olan, Adalıyalı’da 124 bin metrekarelik alanda inşa edilecek “Maxx Royal Bodrum Oteli” için bugün(Çarşamba) Mazı Mahallesinde düzenlenen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) ve halkı bilgilendirme toplantısında, Bodrum Denizciler Derneği Avukatı ve süreci başından beri hukuken takip eden Betül Cinmen toplantının halkı bilinçlendirme toplantısı olmadığını, gerçekte şirketin uluslararası kredi alabilmek için yapmak zorunda olduğu bir toplantı olduğunu söyleyerek, “Yürütmeyi durdurma kararı verilen 25 binlik plana rağmen 1/binlik ve 5 bin ölçekli planın yapılması suçtur. Suç duyurusunda bulunacağız. Ortada yürütmeyi durdurma kararı var ve sanki bu yokmuş gibi davranamazsınız. Bunlar eski 1/25 bine göre yapılmış plan” dedi.

İKNA OLMAYA DEĞİL, İKNA ETMEYE GELDİK
Otelin ÇED raporunu hazırlayan Çevre Mühendisi Mustafa Tel’in çuval bezi üzerinde yaptığı sinevizyon gösterisinden sonra Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilisi Bekir Erdoğan “Görüşlerinizi bakanlık inceleme komisyonuna ileteceğiz” diyerek görüşleri dinledi.

Bodrum Müzesi’nden emekli Arkeolog Ayşe Temiz “2863 yazılı yasaya göre buraya inşaat yapılması yasak. Ormanlık alanda cetvelle çizilmiş gibi plan olmaz” deyince ortam gerildi. Mustafa Tel’in açıklama yapmak istemi ÇED’i hazırlayan kişinin savunma yapamayacağı belirtilerek susturuldu. MUÇEP üyesi Rezzan Şebin “Biz sizleri ikna etmeye geldik, ikna olmaya gelmedik” dedi.

400 DEĞİL, 25 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR
Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ağan “Doğa, arkeoloji ve tarih satabileceğimiz sadece bu bölgeler kaldı. 400 personel değil, 5 bin yat bu koylara demirliyor ve dolayısıyla 25 bin kişi ekmek yiyor” derken Kaptan Arif Yılmaz, “Denizin içi bile kaybolabilecek riskli SİT bölgesi. İş makinesini bir kenara bırakın dalış bile yasak” dedi.

HALİKARNAS BALIKÇISI MEZARINDA TERS DÖNDÜ
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu’nun “Bu koyda mevcut alanın kanunsuz olduğuna karar verecek devlettir. Bu tesis Bodrum’a gerekli. Mavi yolculuk Bodrum’a bir dünya markası olurken, Bodrum mavi yolculukla dünya markası olmadı” deyince salondan “Halikarnas Balıkçısı mezarında ters döndü” tepki sesleri yükseldi.

OTEL DEĞİL, İNAT ABİDESİ
Muğla Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz’ün “2005’den beri bir inat ile buraya inşaat yapılmak isteniyor. Bu proje inat abidesi oldu. Bakanın menfaati için sürdürülebilir turizmin vazgeçilmesi olan bu koyu nasıl betonlaşmaya feda edebiliriz? Kapodakya’ya otel dikiyor musun? Turizm bakanlığından bu alanları korumaya çalışırken, şimdi bakandan korumaya çalışıyoruz. Buraya bu tesis asla yapılamaz ” sözleri büyük alkış aldı.

Bir cevap yazın