Turizmde ciddi durgunluk yaşanıyor

Haber
Haberi paylaşın

İspanya ve Yunanistan’ın fiyatlarını aşağıya çekmesiyle, ülkemizde Ocak ayında geçen yıla oranla yüzde 35’lere çıkan rezervasyon artışı Mart’ta zayıflarken Nisan ayında tamamen durdu. Beklenti Mayıs ayına kaldı.

SEZON öncesinde ülke dışındaki turizm fuarlarında büyük ilgi gören Türkiye turizm rezervasyonları  Mart’ta düşmeye başlayıp Nisan alında tamamen durdu. “Yaprak kıpırdamıyor” lafını dedirten rezervasyonların böyle gitmesi halinde turizmcinin geçen yılı mumla arayacağı düşünülüyor. TUROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu “Bu sene turizmci için çok zor bir yıl olacak” dedi.

Sezon öncesinde yurt dışında gerçekleşen turizm fuarlarında büyük ilgi çeken ve adeta bir rezervasyon patlaması yaşayan Türkiye’nin turistik alanlarındaki otellerde rezervasyon durdu. Sezon başlamadan yüzde 35’lere kadar artış gösteren ülkelerde Nisan ayında hiçbirtış olmadığı gibi durağan hale geçtiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu Güney Ege ve Akdeniz bölgelerindeki durumu değerlendirdi. Bülbüloğlu “Ocak ayında büyük keyif yaşadık. Başta İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkelerden rezervasyonlar aldık. Şubat ayı da iyi geçti. Mart’ta zayıflama başlarken Nisan’da tamamen durdu” dedi.

İspanya ve Yunanistan fiyat kırınca böyle oldu
İspanya ve Yunanistan’ın fiyatlarını aşağı çekmesiyle direkt Türkiye’nin etkilendiğini belirten Bülbüloğlu “Oralarda doluluk artınca Mayıs ayında Türkiye’ye yönelmenin tekrar başlamasını umuyoruz. Ayrıca İskandinav ülkeleri, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Çekya ve Polonya’nın otelcilerimizle kontrat yapmaya başladıklarında çok umutlanmıştık. Şimdi bunların iptal olmamasını umuyoruz. Türkiye’ye ilgileri artmasını bekliyoruz” diyerek şöyle devam etti:

Önemli olan maliyet ve döviz artışları
Bu senenin, turizm sektörü yatırımcıları açısından çok da hoşlarına gitmeyecek bir yıl geçecek gibi gözüküyor. Burada en önemli olanı maliyet artışları. Otelcinin para kazanması dövizin artışına endeksli. Bu artış da ülke ekonomisini çok ciddi sıkıntıya sokacak. Türkiye turizmi de sıhhatli bir ekonomi içinde sürdürülebilir şekilde gider. Bu yüzden ekonominin düzelmesini istiyoruz. Türkiye dünyadaki en çok her şey dahil konseptiyle çalışan destinasyon. Dolayısıyla sebze, meyve, alkol ve enerjideki artışlar ve enflasyon ciddi derecede bizleri korkutuyor”

İç pazar tamamen durdu
“Ekonomik belirsizlik ve bu günkü fiyatlarla insanlar nasıl tatile çıkacak biz de bilmiyoruz. Çok zor gözüküyor. Bu fiyatların altına insek bu sefer otelcinin kar etmesi mümkün değil. Biberin kilosunun 10, domatesin 6, bir şişe rakının 200 lira olduğu yerde her şey dahil konseptinde nasıl fiyat vereceğimizi biz de şaşırdık.”

 

Bir cevap yazın