Konya’da milyonlarca arı telef oldu

Haber
Haberi paylaşın

Çeltik İlçesine Kanola Balı elde etmek için gelen arıcıların 2 bin kovanı zehirli ilaçlama nedeniyle sönerken milyonlarca arı telef oldu. Arıcılar haklarını koruyacak yasa istiyor.

Kanola Balı elde etmek için ülkenin çeşitli bölgelerinden Konya’nın Çeltik İlçesine getirilen 2 bin kovandan yarısına yakını Kanola çiçeklerinin zehirli tarım ilaçlarıyla ilaçlanması nedeniyle söndü. 35-40 milyon arasında arı telef oldu. En büyük zarar Muğlalı arıcıların bölgesinde meydana geldi. Muğlalı balcı Ramazan Yavuz “Arılar gözlerimizin önünde can çekişerek öldü” derken MAYBİR Başkanı Ziya Şahin “Arıcıları koruyan yasa şart” diye konuştu.

Ayçiçeğine alternatif olarak ilk Trakya bölgesinde denenen bal nektarının fazla olduğu Kanola Çiçek Balı üretimi Konya’nın Çeltik İlçesinde de üretilmeye başlandı. Arıcıların Nisan ve Mayıs aylarında tercih ettikleri Çeltik İlçesinde yaşanan zehirlenme olayında tekinde ortalama 35-40 bin arının yaşadığı 1000 civarında kovanın söndüğü belirlendi. İnceleme sürüyor.

Ucuz olsun diye yanlış ilaç kullanılıyor
Muğlalı arıcı Ramazan Yavuz  “Muğla’dan 130 civarında arkadaşlarımız 400 kovan ile geldik. 200’ü tamamen bitti. Bizimle birlikte toplamda 1000 kovan sönerken bunun içindeki milyonlarca arı da telef oldu. Her taraf ölmüş arılarla dolu. Bizi koruyan tek bir yasa bile yok. Konuyu her yere ilettik. Zararımızı kim karşılayacak?  Perişan olduk” diye konuştu.

Arıcıları koruyacak yasa şart
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin S “İlaçlamanın zamanı önemli. İlaç atılmadan 6 gün önce arıcılara haber verilmesi yönetmelik hükmünde ve bu yapılmamış. İkincisi ilacın ucuz ve zehirli olması. Bu ilaç Kanola olan Edirne ve Tekirdağ tarafından da yapılıyor ama orada ölüm olayı yaşanmıyor. Çoğu yerlerde otu öldürmek için bazı belediyeler bile ilaç atıyor ama arıların ölmesine aldırış edilmiyor. Otlar kesilsin sorun ortadan kalksın” diyerek şöyle devam etti:

İnsan yaşamının mihenk taşı arı korunmalı
“Kimse yanlış anlayıp olayı başka yöne çekmesin. Sokak hayvanlarını korumak için yasa çıkarılması adına herkes ayakta. Peki, insan yaşamının mihenk taşı olan arı neden korunmuyor? 3 cins ilaç var. Buradaki odalar birbiriyle girift çalışıyor. En ucuzu zehirli mi değil mi bakılmaksızın kullanılıyor. Bunun için STK ve çevreciler neden duyarlı değil?”

Arıcıların birlik zamanı
“Çeltik’in arıcılara, arıcıların Çeltik’e ihtiyacı var. O zaman her şey saygı ve yasal kurallar içinde olmalı. Arıcı nasılsa gelecek dedikleri için kimse önlem almıyor. Tüm arıcılar protesto edip bir iki yıl gelmeyelim buraya bakalım peşimizden nasıl koşacaklar? Birkaç gündür Ankara’dayım. Çok yetkili kurum ile görüştüm. Gıda Kontrol Genel Müdürü ile Cuma günü toplantı yapacağız. Bu konunun acilen çözülmesi gerekir. Milyonlarca telef olan arı, kovanların içindeki bal, bütün bu zararı hiç suçu olmayan arıcı mı çekecek?”

Öte yandan Çeltik Ziraat Odası Başkanlığı ile bir türlü görüşme sağlanamadı. Oda başkanına ulaşılamazken odadan bir görevli önce bilgi vermek istedi fakat telefon aniden kesilerek bir daha ulaşılamaz oldu.

Bir cevap yazın