Gölmarmara’da elektroşok ile balık katliamı

Haber
Haberi paylaşın

Marmara Gölü kıyısındaki Tekelioğlu Köyü’nde, akü ve jeneratör kullanarak elektroşok ile göl katliamı yapıldığını belirten köylüler yetkili kurumları göreve davet etti.

MANİSA’nın en küçük ilçelerinden birisi olan ve adını sınırları içindeki Marmara Gölü’nden alan Gölmarmara’nın Tekelioğlu Köyü’nde elektroşok ile balık katliamına son verilmesi istendi. Köyün muhtarlık azası Mehmet Erefe “Hem balık neslini tüketiyorlar hem de biz balıkçıların sandallarını yakarak gözdağı vermeye çalışıyorlar” dedi.

244 nüfuslu Tekelioğlu Köyü’nde 150 kişinin balıkçılıkla ailelerini geçindirdiklerini belirten köy muhtarlık azası Mehmet Erefe “Marmara Gölü’nde sazan, yayın, yılan, levrek, İsrail Sazanı gibi balık türleri ile Kerevit yetişiyor. Bölgemiz Türkiye’nin ilk organik köyü. Burada zeytin ve üzüm bol miktarda vardı. Ama ne yazık ki çiftçinin masraflarını kurtaramaz hale gelmesiyle bölgemizde tarım bitti gibi bir şey. En önemli geçim kaynağımız balıkçılık ama o da elimizden alınmak isteniyor” dedi.

Ağ yerine elektroşok kullanılıyor
Kaçak avcıların hiçbir kuralı dinlemediklerini belirten Erefe “Gölde yasak olan yollarla avcılık yapanlar biz balıkçıları batırmak için her yolu deniyorlar. Şimdiye kadar 5 tane balıkçı teknemizi yaktılar. Biz yasal koşulların emrettiği şekilde avlanma yaparken onlar yanlarında getirdikleri jeneratör ya da akü ve bataryalarla göle elektrik verip balıkları şoklayıp birkaç saat içinde toplayıp ortadan yok oluyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık” diyerek şöyle devam etti:

DSİ ile Jandarma arasında yetki karmaşası yaşanıyor
“Kaymakamlığa yaptığımız müracaatlar neticesinde gölün jandarma tarafından korunması için karar çıktı. Fakat DSİ ‘Göl bize ait, korumasını da biz yaparız’ diyor ama gelen giden yok. Birkaç kez zorlamamız neticesinde jandarma baskın yaparak bir kaç kaçak avcıyı yakalayıp ellerinden jeneratör ve aküleri topladı. 15 ile 20’şer bin lira arasında ceza da yazdı. Fakat bu bile kaçak avcılığı engelleyemedi. Kesinlikle hapis cezası çıkarılmalı. Böyle giderse gölde balık kalmayacak, hepimiz perişan olacağız”

 

Bir cevap yazın