Taze soğan 12,5 lira

Haber
Haberi paylaşın

Soğanıyla ünlü Bursa’nın Karacabey İlçesi Seyran Mevkiinde yeni çıkan taze soğan fiyat rekoru kırarken, ana yol üzerindeki 15 satıcıdan sadece 2’si ayakta kaldı.

BURSA’nın Karacabey İlçesi Seyran Mevkiinde ilk olarak piyasaya çıkan taze soğan kilosu 12,5 liradan satılmaya başlandı. Ayrıca Balıkesir Bursa karayolu üzerinde daha önce 5 kilometrelik yol boyunda soğan ve patates satan 15 yerden 13’e kapandı. Üretici perişan durumda.

Kuru soğanın 10 liraya satıldığı son günlerde soğanın memleketi Karacabey’de üretim yok denecek duruma düştü. Mazot, tohum ve gübre fiyatlarının tavan yapması üzerine üretici harcadığının karşılığını alamayınca üretimden vazgeçti. 20 dönümlük arazinin sadece 5 dönümünde üretim gerçekleştiren Mustafa Şahin “Önce zamlar vurdu. Peşinden hava koşulları bizi perişan etti. Yağmur zamanı yağmayıp, güneş zamanı ortalığı sel götürünce toprak da verimsiz oldu. Fiyatlar da tavan yapınca kimse soğan almaz oldu. Benim yol boyunca 3 tane kendi yerim vardı. Sadece burası kaldı” dedi.

10 kiloluk çuval alana kuru soğan 8 lira
Normalde kilosunun 10 miradan satılan soğan, Mustafa Şahin’in orada 10 kiloluk çuvalda kilosu 8 liradan satılıyor. Toptan fiyatlarının da 8 lira olduğunu belirten Şahin “Vatandaşımız ucuz soğan alsın istedik. Üretici olduğumuz için nakliye masrfımız olmuyor. Biz de bu rakamı tüketiciye yansıtıp 8 liradan satıyoruz” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın