Pazarımızda neler yok

Haber
Haberi paylaşın

Hormon YOK, Tarım Zehirleri YOK, Kimyasal YOK, Poşet YOK. Sağlıklı sebze ve meyve VAR, Güvenilir üreticinin sütü, yumurtası, çökeleği VAR, Atalık buğdaydan taş değirmende öğütülmüş undan ekşi mayalı ekmeği VAR, Kesekağıdı VAR, Adil Ticaret VAR.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde 22 Ekim 2017’den bu yana sadece Pazar günleri kurulan “Yerel Tohum, Temiz Gıda Üretici Pazarı’nda üreticiden tüketiciye aracısız ulaştırılan sebze, meyve, kuru incir, badem, keçiboynuzu unu, şifalı otlar, yumurta, ekmek ve benzeri ürünler ile süt ve süt ürünleri yarım günde tükeniyor. Pazarda Marmaris’in 5 kırsal mahalle yaşayanı ile bir kentli yetiştirdikleri ürünleri pazarlıyor.

Yeni kurdukları pazarı tüm Marmaris yaşayanına duyurmak için sosyal medyayı kullanan Yerel Tohum Derneği Marmaris Temsilciliği üyeleri değişik sloganlara da imza atıyor. Son olarak yayınladıkları “Pazarımızda neler yok : Hormon YOK, Tarım Zehirleri YOK, Kimyasal YOK, Poşet YOK. Sağlıklı sebze ve meyve VAR, Güvenilir üreticinin süt, yumurta ve çökeleği VAR, Atalık Buğdaydan taş değirmende öğütülmüş undan ekşi mayalı ekmeği VAR, Kesekağıdı VAR, Adil Ticaret VAR” yazısı büyük beğeni topluyor.

Pazarın Ayşe Ablası diyor ki
“Eğer kendi kabınızla yoğurt alırsanız, onu tekrar başka kaba aktarmanıza ihtiyaç kalmaz, hem daha rahat, hem daha ekonomik. Geçen hafta aldığınız süt şişesini ya da yoğurt kavanozunu lütfen geri getirin. Sizin için daha sağlıklı olması için cam kullanıyoruz ama sizden de katkı bekliyoruz. Bez çantanız yoksa eski bir tişört getirirseniz size nasıl dönüştürüp bez çanta yapabileceğinizi gösterebiliriz”

 Yerel tohum üretim alanı istiyoruz
Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu ve Yerel Tohum Derneği Marmaris Temsilciliği’nin üyesi olan Pınar Ünlü, 5 yıldır hizmet verdiklerini belirterek “En büyük eksikliğimiz tohum üretim alanımızın olmaması. Marmaris’te kaybolmaya yüz tutan yerel tohumları canlandırmaya çalışıyoruz. Bunun için de 2017’de Yerel Tohum Temiz Gıda Üretici Pazarı’nı kurduk. Şu anda 5 köylü bir de kentlimiz tarım zehirli ilaçları ve kimyasal gübre kullanmadan yerel tohum ile ürettiklerini her Pazar getirip burada satıyorlar. Pazar projesi, belediyemizin de desteklediği, Kent Konseyi ile ortak projemiz. Kentli üreticimiz Atalık Buğdaydan üretilmiş unlar ile ekmek üretiyor. Köylülerimiz, genellikle sebze, meyve, kuru incir, badem, keçiboynuzu unu, şifalı otlar, ekmek ve benzeri ürünler, satıyor. Tüm bunları gözlem ve laboratuvar testleri ile denetliyoruz. Süt, yumurta, süt ürünlerini şimdilik denetlemiyoruz, güvene dayalı olarak satılmasına izin veriyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

Tarım zehri yerine ne kullanılıyor?
“Isırgan otu ilacı, acı biber, sarımsak ve arapsabunundan yapılan özel ilaç kullanılırken ayrıca kadife çiçeği dikiliyor. Ürünleri hayvan gübresi ile toprağı zenginleştiriyoruz. Yerel tohumlarımızın çoğunun kayboldu ama kalanları korumak istiyoruz. Hibrit tohumların tarım zehirli ilaçlarına ve kimyasal gübrelemeye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bu nedenle, hem kendimiz hem de Marmaris halkının sağlıklı gıdaya daha kolay, uygun fiyatla ve üreticiden direk ulaşabilmesini sağlamak istiyoruz. Halkın bu konudaki duyarlılığının arttığını gözlemliyoruz” diye cevapladı.

Bir cevap yazın