“Korsan” teknelerinde her şey dahil tartışması

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’te “Korsan Gemisi” şeklinde dizayn edilmiş üç büyük teknenin kişi başı 100 liraya “Her şey dahil” günlük tur yapması diğer tekne sahipleri arasında huzursuzluk yarattı.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde, “Korsan Gemisi” şeklinde dizayn edilmiş 130’ar kişilik üç büyük teknenin kişi başı 100 liraya “Her şey dahil” günlük tur yapması 50 liraya tur yapan diğer tekne sahipleri arasında huzursuzluk yarattı. Marmaris Deniz Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mehmet Poyraz “Sorun acentelerden kaynaklanıyor” dedi.

Marmaris’te, Marmaris-İçmeler arasında çalışan 50 küçük tekne, 12 dalış teknesi, Marmaris- Dalyan ve Marmaris koyları arasında çalışan 13’ü büyük 76’si küçük tur teknesi Marmaris Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi çatısı altında hizmet veriyor. Bunlara 3 tane de korsan dizaynlı tekne ilave edildi. Hepsi de kooperatif üyesi olması sıfatıyla herhangi bir usulsüzlük yaşanmıyor. Herkes kurallara riayet ederken tek sıkıntı 3 korsan teknesinin her şey dahil konsepti içinde çalışması nedeniyle tercih edilmesi. Kişi başına 100 liranın alındığı korsan teknelerinde teknede sınırsız yemek, fıçı birası, votka, su, çay, kahve ve meşrubat servisi bulunuyor. Buna karşılık diğer teknelerde kişi başı 50 liraya sadece öğle yemeği dahil. Bira 20, çay 3, küçük su 3, meşrubat ise 5-7 lira arasında değişiyor. Özellikle sınırsız içki içmek isteyenler korsan teknelerini tercih ediyor.

Bir türlü çözüm üretemedik
 Marmaris’te yolcu taşıma şartının 24 metrelik teknelerde 130 kişi olduğunu, buna da her tekne sahibinin uyduğunu belirten Marmaris Deniz Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mehmet Poyraz “Herkes sistemli bir şekilde çalışıyor. Kimsenin birbiriyle bir sıkıntı yok. O üç tekne de kooperatif üyemiz. Kurallar içinde çalıyorlar. Tek sorun her şey dahil çalışmaları. Bu teknelerin sahipleri de aslında çaresiz. Çünkü acenteler turları her şey dahil olarak satıyor. Tekneciler de zorunlu olarak arz talep karşısında bir şey diyemiyor” dedi.

Turu kabul etmesek acenteler turist vermiyor
Genelde yabancı ülkelerden gelen turistleri pazarlayan acentelerin bu isteklerine karşı çıkamadıklarını da belirten Poyraz şöyle devam etti:

“Her şey dahil turu kabul etmiyoruz desek acenteler başka tarafa yöneliyor. Karşılıklı taraf oluyoruz. Otel yapıyor siz neden yapmıyorsunuz konumuna geliyor. Bunu TÜRSAB’a da ilettik ama hala bir çözüm üretilemedi.”

 

Bir cevap yazın